Anne-Bebek

3 Haftalık Gebelikte Beta Hcg Değeri Kaç Olmalı?

3 Haftalık Gebelikte Beta Hcg Değeri Kaç Olmalı? Hamileliğin erken teşhis edilmesinde güvenilir bir testtir. Buna gebelik hormonu adı da verilmektedir. Bu hormonu üreten yapı plasentadır. Eğer bu hormon salgılanıyorsa, düz mantıkla plasentanın var olduğu (bebek ile anne arasındaki kordon) anlaşılır. Bu hormonun tespiti için idrar ve/veya kan testlerini yaptırmak yeterlidir.

  • 2 haftalık gebelikte Beta HCG değeri
  • 4 haftalık ikiz gebelikte beta HCG kaç olmalı
  • 4 haftalık gebelikte beta hcg değeri kaç olmalı
  • 1 haftalık gebelikte beta hcg değeri

3 Haftalık Gebelikte Beta Hcg Değeri Kaç Olmalı? Söz konusu hormonun 2 farklı çeşidi vardır. Beta ve alfa olmak üzere iki kısma ayrılan bu hormonun, hamilelik belirtisi için kullanılanı beta hormonudur. Gebe olmayan kadınlarda bu hormon 0 ile 10 mıu-ml arasındadır. Çok nadir olarak HCG hormonunun yüksek olduğu ama hamileliğin dışında bir şeylerin olduğu durumlar vardır. Örnek dış gebelik veya hastalıklar…

3 Haftalık Gebelikte Beta Hcg Değeri Kaç Olmalı
3 Haftalık Gebelikte Beta Hcg Değeri Kaç Olmalı

HCG Testi

İster bir sağlık ocağına giderek kan testi yaptırın ister bir eczaneden 7.5 liraya bir idrar tahlil kiti alın, her iki yolla da hamile olup olmadığınız anlayabilirsiniz. Testi yaparken aç veya tok olmanız sonucu etkilemez. Adet dönemi geldiğinde adet görmemişseniz, adet sürecinin ortalama yedi günün geçmesini bekleyip emin olun. Sonra da test kitini kullanın. Çünkü bazı kadınlarda regl döngüsü tam olarak 28 gün periyodunu izlemeyebilir.

3.Haftada HCG Değeri ortalama 10 ile 50 mıu-ml arasındadır. 4. Haftada bu değer 10-450 arasında, 5. Haftada 20 ile 7.600 arasında olabilir. Hafta hafta bu oranlar katlanarak artar. 25. Haftada HCG sonucu 3,600 ile 117,000 mıu-ml değerine çıkar. Zaten bu oranları gördüğünüzde 10. Haftada ultrasona girersiniz ve bebeğinizin sizi mutlu eden kalp atışlarını duyabilirsiniz.

Beta HCG Neden Yüksek Çıkar?

Beta HCG yüksek çıkmasının iki nedeni olabilir. Yüzde 90 ihtimalle hamileliğin belirtisi, yüzde 10 ihtimalle hastalık veya dış gebelik belirtisi olabilir. Bazen de karaciğerde bir tümör varsa ya da kanser varsa da beta HCG yüksek çıkar. Gebelik yokken bu hormonun aşırı salgılanması hastalık işaretidir. Bu hormonun değerlerini yükselten çeşitli besinler de vardır: ceviz, ıspanak, avokado aşırı tüketimi değerleri yükseltir.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu