Sağlık

Addison Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Addison Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir? Böbrek üstü bezi, önemli hormonları salgılayan endokrin bir organdır. Adını bulunduğu bölgeden alır. Böbreklerimizin üzerinde yer almasına rağmen böbreklerle bir ilgisi yoktur. Korteks dediğimiz dış kısım üç kısımdan oluşur ve iç kısım tek parçadır.

Addison Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir? Vücut için gerekli olan kortizon yapısındaki hormonlar serebral kortekste üretilir. Bu hormonlar üç gruba ayrılır: seks steroid hormonları, mineralokortikoidler ve glukokortikoidler. Addison hastalığında, bu hormonların eksikliği ile ilişkili semptomlar vardır. Adını hastalığı tanımlayan Thomas Addison’dan almıştır.

Kadınlarda daha çok görülür. Bu hastalık, adrenal bezlerin veya düzgün çalışmayan adrenal bezleri kontrol eden hipofiz bezinin hasar görmesi nedeniyle oluşur. Adrenal bezin tahribatı, otoimmün nedenler, tüberküloz, meningokoksemi, lenfoma, mantar enfeksiyonları, amiloid veya demir birikintilerinden kaynaklanır.

Addison Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi
Addison Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Addison Hastalığı Belirtileri Nelerdir

Yorgunluk, halsizlik, iştahsızlık ve kilo kaybı ilk şikayetlerdir. Bu şikayetler bir çok hastalıkta sık görülen şikayetler olduğu için pek bir anlam ifade etmeyebilir. Ayrıca ciltte koyulaşma, ağız ve vücut kıvrımlarında kahverengi lekeler, düşük tansiyon, bulantı, kusma,, karın ağrısı, kabızlık, kan şekeri düşüklüğü, ishal, kas-iskelet ağrısı, iştahsızlık da olabilir. Uzun süreli vakalarda psikolojik rahatsızlıklar da gözlemlenebilir. Hafıza bozukluğu, kafa karışıklığı ve depresyon şeklini alabilirler. Erkeklerde androjen eksikliği belirgin olmasa da, kadınlarda kasık ve koltuk altı kıllarının azalmasına, adet görmeme ve cinsel dürtü azalmasına neden olur.

Addison Hastalığı Nasıl Teşhis ve Tedavi Edilir

Bir hastalığı teşhis etmek için hastalığı takip etmek önemlidir. İlk şikayetler aynı zamanda başka hastalıkların şikayetleri olabilir. Hastalık yavaş geliştiğinde ve sinsi olduğunda, hastalığın gelişmesiyle birlikte belirtiler artar. Tanıda eksik hormonlar ve bunların eksikliğinden kaynaklanan laboratuvar değişikliklerinin saptanması gerekir. Hastalığın nedenini belirlemek için görüntüleme testleri, hormonal stimülasyon ve baskılama testleri yapılır. Teşhis edildiğinde, eksik hormonların derhal değiştirilmesi gerekir. Hormonal yapı kişiden kişiye farklılık gösterir buna uyulması önemlidir. Addison hastalığı teşhisi konan kişilerin hastalıklarını doğrulayan bir kart veya belgeye sahip olmaları gerekir. Hastanın başka hastalıkları varsa kullanılan hormonun dozunun artırılması gerekir. Yine bu hastalar ameliyat gerekiyorsa özel olarak hazırlanmalıdır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu