Diyet

Akdeniz Diyetinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Akdeniz Diyetinin Sağlığa Faydaları Nelerdir? Akdeniz diyeti ile kilo vermek mümkün mü? Bu diyetin daha düşük kolesterol, daha düşük kalp hastalığı riski ve daha düşük şeker hastalığı riski var. Yani son derece sağlıklı bir diyet. Tamamen Akdeniz mutfağı temelli bir program.

Akdeniz Diyetinin Sağlığa Faydaları Nelerdir? sorusu sıkça sorular arasında yer almaktadır. Bizde bu yazımızda Akdeniz diyetinin sağlığa olumlu etkilerini sizler için ele aldık.

Akdeniz Diyeti Kalp Hastalığı Riskini Azaltır

Yapılan birçok araştırma Akdeniz diyetinin kalp hastalığı riskini azalttığını gösteriyor. 67 yaşında 15.000 kişinin beslenme alışkanlıklarına bakıldı ve bu insanlar kalp hastaları idi. Hastaların bir kısmına tam donanımlı Akdeniz diyeti uygulandı, diğer kısım ise beslenmede serbest bırakıldı. Araştırma sonuçlarına göre Akdeniz diyeti ile beslenenlerin hastalıklarında yüzde 47 oranında gerileme tespit edildi. Bu araştırma bile tek başına bu diyetin çok yararlı olduğunun kanıtıdır.

Akdeniz Diyetinin Sağlığa Faydaları Nelerdir
Akdeniz Diyetinin Sağlığa Faydaları Nelerdir

Akdeniz Diyeti Kolesterol Düşmanıdır

Kolesterol seviyenizi düşürmek istiyorsanız Akdeniz diyetini denemelisiniz. Bu diyet öncelikle bitki bazlıdır ve sadece az miktarda süt, yumurta ve ete izin verir. Eklenen tek yağ zeytinyağıdır ki bu yağ; dünyadaki en zararsız yağdır. Bu yağ HDLyi daha da iyi seviyelere çeker.

Akdeniz Diyeti anti-inflamatuar faydalara sahiptir ve antioksidanlar, mineraller, vitaminler ve eser elementler açısından zengindir. Diyetin bazı bileşenleri, iltihabı kurutma ve TH hücre dengesizliğini azaltma yeteneğine sahiptir. Akdeniz diyeti inflamasyonu, hücre adezyon moleküllerini ve endotelyal disfonksiyonu düzenleme yeteneğine sahiptir. Akdeniz diyeti, şeker hastalığını önceden önler. Sağlıksız beslenenler; er-geç şeker hastalığına yakalanırlar. İşte bu diyet insülin direnci olan insanlara yardımcı olabilir. Vücudun lipid profilini ve kan şekerinin kontrolü için önemli olan metabolizmasını iyi yönde etkiler. Bir Akdeniz diyetinin kilo vermeyi hızlandırdığı bilinmektedir. 50 yetişkin üzerinde yapılan yakın tarihli bir araştırmaya göre, tahıl tüketimi, kalori alımını ve kiloyu azalttı. Bunun nedeni, tahılların doyurucu olması ve kalorilerinin daha düşük olmasıdır.

Akdeniz Diyetindeki Besinlerin Kardiyovasküler Faydaları

Akdeniz diyetindeki tam tahıllar, zeytinyağı, balık, kabuklu yemişler ve diğer Akdeniz diyeti temel öğelerine ek olarak, bu diyet çok çeşitli meyveler, sebzeler ve yağsız etleri barındırıyor ve tüm bu besinler kardiyovasküler yararlara sahipler. Zeytinyağı Akdeniz diyetinin en iyi bileşenlerinden biridir. Geleneksel olarak, Akdeniz çevresindeki tüm ülkelerde Akdeniz ikliminin büyük avantajları, mutfakların zenginliğini arttırıyor. Bu iklimde yetişen zeytinlerden elde edilen zeytinyağı Akdeniz mutfağının temel bileşenidir. Buna ek olarak Akdeniz ikliminde yetişen zengin meyve ve sebzeler bulunuyor. Tahıl da zeytinyağından sonra Akdeniz diyetinin temelini oluşturur. Tahıl Kolesterolü düşürür, kan şekerini stabilize eder ve kilo vermeyi kolaylaştırır. Akdeniz diyeti, Balık, süt ürünlerince de zengindir. Denize has yağlı balıklar, iltihabı ve kalp hastalıklarını azaltmak için önemli olan omega-3 yağ asitlerinin kaynağıdır. Tamamen doğal bir diyet olan Akdeniz diyeti ile rahatlıkla 3 ayda 10 kilo verebilirsiniz. Hem de hiç bir egzersiz yapmadan, beslenmede aşırıya kaçmazsanız bunu başarabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu