Finans

Alıcı Piyasası Hakkında Merak Edilenler!

Alıcı Piyasası Hakkında Merak Edilenler! Yatırım, belki de günümüzde popülerliği sosyal medya içeriklerine en çok yaklaşan kavram olma yolunda. Alıcı piyasasının anlaşılması için öncelikle yatırım mekanizmasını bir tanımak lazım. Peki nedir yatırım mekanizması? Neler üzerine kurulu? İşte bunların cevabını ararken alıcı piyasasını da net bir şekilde anlayacağız.

Alıcı Piyasası Hakkında Merak Edilenler! Yatırım mekanizması alım ve satım üzerine kurulmuş bir sistem olmakla beraber aynı zamanda arz ve talebin somut anlamda en çok görüldüğü yerlerden biridir. Yatırımınızı hangi platform üzerinden yapıyorsunuz bilmiyorum ama alım mekanizmasına hâkim değilseniz yatırımlarınızın sonuçsuz çıkması veya paranızı kaybetmeniz oldukça normal bir durum olacaktır.

Alım mekanizması otomatik bir şekilde satış mekanizmasına dayanıyor. Akademik bir dille açıklarsak da arz ve talep işleyişi olarak da tanımlayabiliriz bu durumu. Günümüzde yapılan yatırımların çoğunun teknik analizler çerçevesinde gerçekleştiğini biliyoruz. Ama acı ve gerçek bir durum var.

Alıcı Piyasası Hakkında Merak Edilenler!
Alıcı Piyasası Hakkında Merak Edilenler!

Alıcı Piyasası Nedir

Çoğu insan teknik analizi sadece grafik seyretmek zannediyor. Evet grafikleri incelemekte yatırım için unutulmaması gereken bir detay ancak aldığınız yatırım araçlarının alış ve satış seviyelerini iyi incelemeniz gerekiyor. Özellikle günlük veya anlık trade sisteminde alış ve satış fiyatlarının hareketleri de oldukça önemli bir konu. Piyasa yapıcılar olarak da adlandırılan satış ve alış mekanizmalarının basit bir şekilde anlaşılması için günümüzde sık sık gördüğümüz örneklerle açıklamak istiyorum.

Bir marketiniz olduğunu düşünelim. Ve satmak istediğiniz ürünleri raflara koyduğunuzu ve satışa çıkardığınızı düşünelim. Ancak marketinizin özel bir özelliği var ve bu özellik marketinizde satılan ürünleri alan müşteriler daha sonrasında sizin marketinizde tekrar satışa çıkarabiliyor. İşte sizin marketiniz bir borsa platformu ve ürünler hisseler oluyor bu durumda.

Şimdi bir ürünün talebinin fazla olması yani çok tercih edilmesinin nelere sebep olacağını açıklayalım ve alım piyasası tanımımızı bu makalede noktalayalım. Talebin fazla olması bir ürünün çokça satıldığını gösterir bu durumda üreticiler bu ürünün fiyatını düşürür.

Yani yatırım yaptığınızda, hisse veya coin farketmeksizin alım seviyesini, yani yatırım aracı üzerindeki talebi iyi incelemeniz gerekiyor. Eğer bu dengeyi iyi analiz ederseniz yatırımlarınız daha başarılı olacak ve kazancınız istediğiniz seviyeye çıkacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu