Anne-Bebek

Anne Sütünün Önemi ve Emzirme Hakkında Merak Edilenler

Anne Sütünün Önemi ve Emzirme Hakkında Merak Edilenler! Anne sütünün önemi geçmişten günümüze pek çok araştırmaya konu olmuştur. Bizde bu yazımızda anne sütünün önemi ve emzirme hakkında merak edilenleri ele aldık.

Anne Sütünün Önemi ve Emzirme Hakkında Merak Edilenler!  Anne sütü bebeğin sağlıklı gelişimi, pek çok hastalıklardan korunması açısından oldukça önemlidir. İşte detayla yazımızda..

Bebek Doğar Doğmaz Emzirilmeli Mi

Bebeğin doğar doğamaz emzirilmesi gerekir. İlk süt bebeğim bağırsak florası oluşumu üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu için özellikle bebekler doğar doğmaz emzirilmektedir. Emzirme aşamasının esas faydası annenin süt üretimini artırmasıdır. Emzirme sırasında salgılanan hormonlar rahim duvarı kasılmasını tetikleyerek plasentanın ayrılmasını kolaylaştırır. Bu da rahim kanaması ihtimalini minimum seviyeye indirir. İlk süt sadece bebeğe değil aynı zamanda anneye de pek çok fayda sağlar.

Anne Sütünün Önemi ve Emzirme Hakkında Merak Edilenler
Anne Sütünün Önemi ve Emzirme Hakkında Merak Edilenler

Bebek İlk Ne Zaman Emzirilmeli

Bebeğin ilk emzirilme zamanı doğduktan hemen sonradır. Sezaryen doğumda bebek, annenin yanına geç getirilmeden, göbeği kesildikten, kundaklandıktan sonra operasyon devam etse bile annenin erdirilmelidir. Genel anestezi altında sezaryen doğumlarda bebeğin annenin göğsüne 3-5 dakika dokundurulması sütün erken gelmesine yardım eder. Yani istenirse sezaryenlı doğumlarda dahi bebekle anne hiç vakit kaybetmeden güvenli sevgi bağını kurarak kolayca bir araya gelebilir.

Anne Sütü Doğumdan Ne Kadar Süre Sonra Artar

Anne sütünün doğumdan sonraki artış anı doğumdan 3 gün sonrasıdır. Bu zaman zarfında anne sütü bebeğin tüm ihtiyacını tam olarak karşılayacak düzeye gelerek 3 haftadan sonra maksimum seviyeye çıkar. Kısa süreli ani süt kesilmelerinde ise anne emzirmeye devam etmek isterse sütü yeniden akmaya başlar.

Yeni Doğan Bebeğe Şekerli Su Verilmeli Mi

Yeni doğan bebeğe şekerli su verilmesi doğru değildir. Yeni doğan bebeklere doğumdan hemen sonra verilen anne sütünün önemi oldukça yüksektir.  Doğum sonrasının ilk ve tek gıdası olan anne sütünün olmadığı durumlarda ise formüler sütler tercih edilmelidir.

Sütün Bebeğe Yeterli Gelip Gelmediğini Nasıl Anlarsınız

Sütün bebeğe yeterli gelip gelmediğini anlamak için doktorunuza başvurmalısınız. Bebeğinize verdiğiniz sütün yeterli olup olmadığını doktorunuz karar verir. Bebeğiniz yetersiz kilo alıyorsa muhtemelen sütünüz yetmiyordur. Bebeğin Aylık 500 gram ve üzerinde kilo alması anne sütünün yettiğini gösterir. Bu durumda anneler özellikle ilk 6 ay emzirmeyi bırakmamalıdır. Süt verimini artırmak için ise malt içecekleri tercih edebilirsiniz. Anne sütünün önemi büyük olup anne ve bebek açısından pek çok faydaya sahiptir. Emziren annelerin bol bol su içmeleri hem kendi sağlığı hem de bebeklerinin gelişimi açısından oldukça önem taşır. Emzirme sırasında günde 1 – 1,5 litre sıvı kaybeden anneler bu açığı kapatmak için bol bol su tüketmelidir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu