Diyet

Montignac Diyeti Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Montignac Diyeti Nedir ve Nasıl Uygulanır? Diyetlerde genel olarak kalori alımını azaltmak ve kalori yakımını arttırmak temel prensipler arasında yer alır ama Michael Montignac tarafından geliştirilmiş olan Montignac diyetinde tam aksine kalorinin bir önemi yoktur.

Montignac Diyeti Nedir ve Nasıl Uygulanır? Michael Montignac, kalori hesabı yaparak kilo vermek yerine asıl önemli olanın insanın yediklerine dikkat etmesi gerektiğini söyler .Bu nedenle bu diyet türünde genel olarak glisemik index dikkate alınır. Yani glisemik indexi düşük besinler tercih edilirse kilo vermek kolaylaşır. Ayrıca montignac diyeti çok az seviyede kalori alımını öneren,şok kilo vermeyi vaad eden diyetlere karşı olarak ta ortaya çıkmış bir diyettir. Montignac diyetiyle ayda 4 kilo kadar verilebilmektedir. Başta bu kilo az gibi görülse de montignac diyetinin asıl amacı sadece kilo verdirmek değil sağlıklı ve dengeli beslenerek kilo verdirmektir. Bu nedenle montignac diyeti ilk etapta kötü beslenme alışkanlıklarını değiştirmeyi hedefler. Montignac diyetine göre günün en önemli öğünü kahvaltıdır ve bu öğünde en fazla besin tüketilmelidir. Montignac diyetine göre akşam öğünlerinde ise daha hafif yiyecekler tüketilmelidir.

Montignac Diyeti Nedir ve Nasıl Uygulanır
Montignac Diyeti Nedir ve Nasıl Uygulanır

Montignac Diyetinin Aşamaları Nelerdir

Bu aşama zayıflama fazı olarak da adlandırılır ve bu aşamadaki amaç glisemik index oranı %35 in aşağısındaki gıdaları tüketmektir. Montignac diyetinin ikinci aşamasında ise ilk aşamanın aksine vücudu dinlendirmek amaçlanır. Bu nedenle kalorisi düşük karbonhidratlı gıdalar tüketilir. Bu aşamadan sonra da Montignac diyeti tüm hayatı etkileyecek olan sağlıklı beslenme ve ulaşılan yeni kiloyu muhafaza etme üzerine kuruludur. Montignac diyetinde önemli olan bir noktada proteinler ile karbonhidratların aynı öğünde tüketilmemesi, farklı öğünlerde tüketilmesidir. Ayrıca bu diyetin ilk aşamasında şeker ve beyaz un komple yasaktır. Sadece kepekli un şeklinde hazırlanan gıdalar rahatlıkla tüketilebilir. Fakat bu gıdaların tüketim zamanı montignac diyetinde önemlidir. Montignac diyetine ilk olarak glisemik indexi düşük oan gıdaların yer aldığı kahvaltıyla başlanır. Kahvaltıda çok fazla tüketmemek kaydıyla kepek ekmek, yağsız peynir, yoğurt yenebilir. Öğle ve akşam yemeklerinde omlet, balık tavuk veya yağsız kırmızı et gibi protein değeri yüksek olan besinler tüketilir. Montignac diyeti hemen kilo verdirmese bile sağlıklı ve dengeli beslenmeyle istediğiniz kiloya sizi ulaştıracaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu