Anne-Bebek

Anne Sütünün Önemi ve Faydaları Nelerdir?

Anne Sütünün Önemi ve Faydaları Nelerdir? Anne adayları hamilelik dönemi boyunca annenin memeleri dünyaya gelecek bebek için en uygun sütü üretmek için hazır hale gelir. Doğum esnasında anne memeleri bebek için ilk besin olan ağız sütünü salgılamaya başlar.

Anne Sütünün Önemi ve Faydaları Nelerdir? Memede oluşan anne sütünü annenin beyninde bulunan ve salgılama yapan PROLAKTİN isimli hormondur. Kan damarları memede süt oluşumunu yapmak için gerekli maddeleri süt hücrelerine gönderir, bu esnada memeler sert ve sıcak hale gelir. Bebek memeyi emdikçe memede oluşan gerginlik azalmaya başlar. Bu dönem içerisinde bebek ve anne birçok zorluklar yaşayabilir bunun için destek gerekli olacaktır. Anne doğum yaptıktan sonra bebek annenin yanına yatırılarak anne ile bebek arasında sıcaklık sağlanıp sütün çok gelmesi sağlanır. Anne sütünün önemi çok önemlidir. Anne sütü Allah’ın bir lütfudur.

Anne Sütünün Önemi ve Faydaları Nelerdir
Anne Sütünün Önemi ve Faydaları Nelerdir

Anne Sütü Nedir?

Anne doğum yaptıktan sonra bebeğin anne memesinden alacağı ilk besin ağız sütü veya kolostrum denir. Anneden gelen ilk sütün rengi anneden anneye değişebilir fakat genel olarak kıvamlı sarı renktedir. İlk süt çok besleyici ve birçok hastalıklara karşı koruma görevi yapar. Yani bebeğin ilk aşısı da denilir. Burada dikkat edilecek husus anne doğum yaptıktan hemen sonra bebek emzirilmelidir. Bebek ağladıkça ve çok sık olarak emzirilmesi ile ilk sütü alması gerekir.

Anne sütü bebeği birçok hastalıklardan korumakta, alt ve üst solunum yolu enfeksiyonları hastalıklarına karşı, orta kulak iltihabı, soğuk algınlığı ve her türlü virüse karşı korumaktadır.

Bebeklere Ek Besin Vermeden Anne Sütü Vermek

Yeni doğan bebeklere ek besin vermeden önce bebekler Anne sütünü emmeleri gereklidir. Anne sütü her hastalığa karşı koruyucu görevi üstlenmektedir. Anne sütünün faydaları şunlardır:

  • Anne sütü sindirimi kolaylaştırır.
  • Anne sütü 6 ay devamlı olarak bebeklere besin sağlayan en önemli besin kaynağıdır.
  • Anne sütü ile beslenen bebekler ek besine gerek duymazlar.
  • Anne sütü bebeğin susuzluğunu giderir.
  • Bebeklere su vererek bebeğin memeyi emmesi azalıp memede süt üretimi azalacaktır.
  • Bebeklere erkenden ek besin vermek birçok alerjik durumlar ortaya çıkarır.
  • Anne sütü bebeğin gelişimi için en uygun ve kaliteli bir besindir.

Anne Sütü Nasıl Çoğaltılır?

Anne sütünün çok olması için bebek çok sık emzirilmesi gerekir. Her anne sütünün bebeğine yeterli olmasını ister. Bebek çok huzursuz ve az uyuyorsa anne sütü yetersiz olmaktadır. Emzirilen bebek günde 5 veya 6 kez idrar yapıyorsa, kilo alması devam ediyorsa anne sütü yeterli gelmektedir.

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu