Sağlık

Avokadonun İnsan Sağlığına Faydaları ve Zararları

Avokadonun İnsan Sağlığına Faydaları ve Zararları Nelerdir? Günümüzde çok popüler hale gelen Avokado meyvesi vitamin bakımından çok zengin bir meyve olarak karşımıza çıkar.

Avokadonun İnsan Sağlığına Faydaları ve Zararları Nelerdir? Avokado insan sağlığı açısından ve sağladığı güzellik için kilit bir besin maddesi olarak insan hayatında yer aldı. Avokado meyvesinin popüler olması meyve olarak yenilmekte ve yağı güzellik merkezlerinde kullanılmaktadır.

Avokado Meyvesinin İnsan Sağlığına Faydaları

İçerisinde bulundurduğu zengin lif ile yağı kaliteli antioksidan deposu olarak avokado içeriğinde A,B1, B2, B3, B6, E, C ve K vitaminleri yer almaktadır. Mineral bakımından da çok zengin bir meyve olan avokado meyvesi demir, magnezyum, fosfor, potasyum, kalsiyum ve çinko bulundurur. Diğer yandan folik asit, oleik asit, omega 3 ve omega 6 içerir. Genel olarak avokado mucize bir besin kaynağıdır.

Avokadonun İnsan Sağlığına Faydaları ve Zararları
Avokadonun İnsan Sağlığına Faydaları ve Zararları

Avokado yenilmesi durumunda günlük ihtiyaç olan K vitaminini almış oluruz. Kötü kolesterolün oluşmasını da engeller. Bunlara ilave olarak içerisinde folik asit olduğundan homosistein salgılanma durumuna engel olmasıyla dopamin ve serotonin üretimini artırır. Lifler sayesinde tokluk hissi yaratır. Gözlerin sağlığı açısından çok faydalı olan avokado zeaksantin ve lutein içerir. İskelet ve kas sisteminin korunmasında faydalı olur.

Avokado Yağının Kullanım Alanları

Zeytinyağı gibi besin değeri çok yüksek olan avokado yemeklerde de kullanılmaktadır. Soğuk pres yapılarak üretilen avokado yağı asit oranı ve oksidasyon oranı düşük değerlere sahiptir. Diğer yandan avokado yağı kozmetik sektöründe, saç bakımı, cilt bakımı ve masaj salonlarında kullanılmaktadır. Avokado kremi, sabunu ve maskesi olarak kullanılır. Cildin nemli kalmasına faydalı olur.

Avokado Yaprağı Kullanımı

İnsan sağlığı açısından çok faydalı meyve avokadonun yaprağı içerisinde zengin bir yağ bulunmakta bu yağ yardımıyla yaşlılığı geciktirmede yararlı olmaktadır. Kilolu kişiler avokado yaprağını kaynatıp çay şeklinde içmeleri sonucu kilo vermeye başlarlar. İçerisinde bulunan antioksidan maddeyle kırışıklık giderilmede etkili olmaktadır. Avokado yaprağı kanser hücrelerinin ölmesinde etkilidir.

Avokadonun Zararları

  • Sağlık uzmanlarının yapmış oldukları açıklamalarda hamilelik döneminde avokado tüketilmemeli denilmiştir.
  • Çok fazla tüketimi yapılmasında alerjik sorunlar ortaya çıkar.
  • Hassas cilde sahip olanlar dikkatli kullanmalıdır.
  • Nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi durumlarda tüketilmesi az olmalıdır.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu