Anne-Bebek

Bebek Emzirirken Sık Yapılan 9 Hata!

Bebek Emzirirken Sık Yapılan 9 Hata! Etrafta duyulan kelimeler, zorunluluk ya da bilinmeyen yanlış davranışlar nedeniyle istemeden de olsa bebek emzirme anlamında sıkıntı çıkarabilmektedir. Bu yazımızda bebek emzirirken sık yapılan 9 hatadan bahsedeceğiz. Dünya emzirme gününde yapılan açıklamalarda, emzirme esnasında sürekli olarak yapılan bebek emzirirken yapılan 9 hatayı anlatarak annelere önemli uyarılar yaptı.

Bebek Emzirirken Sık Yapılan 9 Hata! Yeni doğum yapmış tüm annelerin istediği şey, çocuklarını anne sütüyle besleyip sağlıklı bir şekilde büyümesidir. Ancak bazı anneler bebek emzirirken bazı hatalar yapıyor. Bu hatalar neler mi? İşte detaylar yazımızda..

Kilo Vermek

Yapılan en büyük hatalar arasında emzirme döneminde, hamilelik döneminde aldıkları fazla kilolardan annelerin kısa sürede kurtulmak istemeleridir. Hızlı bir şekilde kilo vermemeniz gerekmektedir.

Emzirme Süresi

Her bebeğin emme ritimleri son derece farklıdır. Bu yüzden bebeğiniz her meme emmek istediği zaman mutlaka emzirmeli hatta istiyorsa saat başı bile emzirmeniz mümkündür.

Bebek Emzirirken Sık Yapılan 9 Hata!
Bebek Emzirirken Sık Yapılan 9 Hata!

Antrenman Programları

Emziren kişilerin mutlaka ağır egzersiz yapmaması gerekir. Ağır egzersizler sür üzerinde laktik asidi arttırması sebebiyle bebek sütünü reddedebilmektedir.

Su İçirme

Anne sütü alacak olan bebeğin ilk 6 ay su içmeye ihtiyacı bulunmamaktadır. Bunun nedeni anne sütünün yaklaşık olarak yüzde 80’i sudan oluşmakta ve bebeğin su ihtiyacı anne sütü tarafından karşılanmaktadır.

Vitamin Kullanma

Anne sütü ile beslenmek isteyen bebeklerin vitamin ihtiyacı yer almamaktadır. Sadece ilk bir yıl ilçesinden güneşten alınacak olan D vitaminini kullanması yeterlidir.

Mama Tüketimi

Doğum sonrasında ilk gelecek olan süt bir tatlı kaşığı kadar ortaya çıkabilmekte ve bu bebeğe yetebilmektedir. Süt oranı 3-4 gün içerisinde yeterli miktarda gelmektedir.

Emzirmek İstememe

Kilo alma endişesi nedeniyle emzirmeyi erken kesmemeniz gerekmektedir. Emzirme rahmin daha iyi bir şekilde toparlanmasına, vücudun sıkı hale gelmektedir.

Parfüm Kullanımı

Emzirme zamanı içerisinde anneler annelerin vücudunun kokularını değiştirecek ürünleri kullanmaması gerekmektedir. Bebek, annenin kokusunu yabancı hale gelebilmektedir.

Emzirmeyi Sona Erdirme

Emzirme esnasında canınız yanıyorsa emme pozisyonunuzu değiştirerek, meme ucunda yer alan kahverengi kısmı bebeğin ağzına ulaştırabilir, acısız emzirme sağlanabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu