Gebelik

Hamilelikte Yoga Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Yoga Yapmanın Faydaları Nelerdir? Gebelikte yoga yapmak yaygın hale geldi. Bebeğin büyümesine yardımcı olur, doğumu daha kolay hale getirir, sezgilerinizi teşvik etmenize destek olur ve özgüven aşılar. Bunlar haricinde hamilelikte yoganın faydaları oldukça fazladır.

Hamilelikte Yoga Yapmanın Faydaları Nelerdir? Hamileyseniz, bu aşamanın vücut için gerçek bir meydan okuma olduğunu zaten fark etmiş olacaksınız. Peki hamilelik sürecinde yoga yapmanın hem anneye hem de bebeğe faydaları nelerdir?

Hamilelikte Yoga Yapmanın Faydaları Nelerdir
Hamilelikte Yoga Yapmanın Faydaları Nelerdir

Hamilelikte Yoganın Faydaları

Hamilelikte, gün geçtikçe içinizde bir şeylerin değiştiğini fark ediyorsunuz: göğüsleriniz ve karnınız büyüyor, sürekli uykulusunuz, daha hassassınız.. Ve hepsi bebek büyüsün diye. Bununla birlikte, birçok durumda günlük yaşamın ritmi, inançlar ve sosyal gelenekler, vücudun bu bilgeliğinin kendini ifade etmesini zorlaştırabilir ve çeşitli zorluklara neden olabilir. Ancak refahı yeniden kazanmanıza yardımcı olacak farklı seçenekler vardır. Bunlardan biri de yoga yapmak. Peki, hamilelikte yoganın faydaları neler? Gebelik aşamasında yoganın faydalarını şu şekilde açıklamamız mümkün olacaktır:

  • Varlığınızın içsel durumu ve her zaman sahip olduğunuz ihtiyaçlarla bir bağlantı alanı açarak bedeni, zihni ve ruhu uyumlu hale getirir. Çünkü içinizde neler olup bittiğini ve her şeyin uyum içinde akması için dışarıda nelere ihtiyacınız olduğunu net bir şekilde hissetmenizi sağlayan zihinsel sakinlik oluşturur.
  • Sizi çevik, güçlü ve esnek tutar. Yoga duruşları boyunca bilinçli hareket sayesinde, nefes alma ve gevşeme ile birlikte, vücuttaki gerilimler serbest bırakılır ve elde edilen refah vücudun bu bölgelerinde restore edilir. Dokulardaki hasarın ve dolayısıyla hissettiğiniz acının, varlığınızda kaydedilen olumsuz duyguları üreten enerji alanındaki tıkanıklıkların sonucu olduğunu düşünürsünüz.
  • Hamilelikte yoganın faydaları arasında bir diğer konu da duyguları tanımlamanıza izin vermesidir. Günlük yaşamda, hissetmek yerine yapmak en yaygın olanıdır ve duygular yaşamda temel bir rol oynar. Onları tanımak, hissetmek ve salıvermek bize iç huzuru verir. Hamileyken, daha hassas olduğunuzu, her an nasıl hissettiğinizi ve neye ihtiyacınız olduğunu daha yoğun bir şekilde algıladığınızı fark edeceksiniz. Duygularınızla temas halinde olmaya alışmak hayatınız için çok ilginçtir, ancak onları yönetmenize yardımcı olacak araçlara sahip olmak daha da ilginçtir. Yoga tam da bu aşamada devreye girer.
  • Sezginizi teşvik eder. Her insanda vardır, ancak genel olarak biraz uykudadır. Bunun yerine, hamilelikte uyanır. Meditasyon ve sessizlik, yeniden doğan bu süreci tanımanıza yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu