Yaşam

Belgesel Filmi Çekimi Hakkında Merak Edilenler

Belgesel Filmi Çekimi Hakkında Merak Edilenler Nelerdir? Belgesel film çekmek için bazı teknik detayların bilinmesi gerekmektedir. Bunların ayrıntıları kursu veren kurum tarafından daha net olacaktır. Detaylar yazımızda..

Belgesel Filmi Çekimi Hakkında Merak Edilenler Nelerdir? Belgesel filmler belirli bir durum hakkında ilgili bilgileri verebilen ve gerçek bir durumu yaratıcı bir şekilde seyirciye aktarabilen filmlerdir. Belgesel film çekimi öncesinde, çekilecek olan filmin konusu, ana fikri, gösterilmek ve anlatılmak istenilen konunun ne olduğu belirlenir.

Belgesel Metni Yazımında Uyarılar

Belgeselin en önemli bölümlerinden biri metnin yazılmasıdır. Bu yazı türünde diğer yazı türlerine göre daha az kısıtlama vardır. Anlatım konularının tamamlanacağı mekânları daha geniş kapsamlı şekilde anlatma imkânı bulabilirsiniz. Bunda belgeselin uygulamasından da kaynaklanan bir durum söz konusudur. Yani eğer anlatım konularını tamamlayacak görüntü bulamazsanız grafik ve animasyon aşamalarından, film parçalarından ya da farklı şeylerden faydalanarak sonuç alabilirsiniz.

Belgesel Filmi Çekimi Hakkında Merak Edilenler
Belgesel Filmi Çekimi Hakkında Merak Edilenler

Belgesel Röportajı Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Belgesel röportaj çekilirken dikkat edilmesi gerekenler örgü açısından nedensellik oluşturmaya yöneliktir.  Yani bazı detaylara dikkat edilmezse alınan sonuçlar anlaşılır olmaz.

  • Giriş bölümünün olması, belgeselin önemli bir temeli demektir. Bu bölümde izleyicilerin dikkatini belirli bir noktaya yönlendirme söz konusudur. Konu gelişiminin merak uyandırması için önemlidir. Bu bölümde ana konu ve de karakterle tanışarak bunlarla ilgilenme başlar. Yapılan açıklamalar ve konuyu anlamaya yardımcı olan bilgileri elde etmek mümkündür. Yani giriş bölümünün özelliği alt ve yan olayların çizgilerinin tohumlarının atılması aşamasıdır. Giriş bölümü sınırlıdır.
  • Gelişme bölümünde başlangıcın başarılı şekilde devamı gelir. Bu bölümde farklı görüşlere yer verilebilir.
  • Sonuç bölümüne gelindiğinde giriş ve gelişme bölümü bir sonuca bağlanır. Konuların sıralamasının son bölümüdür. Bu aşamada yarım kalan konular bir yere bağlanır. Belgesel sona erer. Tabi sonuca bağlama yapılırken etkili bir görselle bunun desteklenmesi de gerekmektedir.

Başarılı Belgesel Çekmek

Başarılı belgesel çekmek için belirli sabit bir tarif mümkün değildir. Bunun için teknik bilgiden daha fazlası gerekmektedir. Uzun süreli çalışmalar bunda etkili olacaktır. Yani önünüze çıkacak bilgilerden komplo teorileri yerine daha ayakları yere basan bir belgesel hazırlayın. Bağlantı geçişlerinizin iyi olması önemli bir detaydır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu