Teknoloji

Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri Nelerdir?

Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri Nelerdir? Yavaş veya ağır çalışan bir bilgisayarınız var ise bu bilgisayarı hızlandırmanın yollarını bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri Nelerdir? Bilgisayarın ağır ya da yavaş çalışması bir çok kişinin yaşadığı sorunlardan biridir. Bizde bu yazımızda bilgisayar nasıl hızlandırılır ele aldık.

Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri Nelerdir
Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri Nelerdir

Önbellek Ve Gereksiz Dosya Silme 

Şimdi gelelim 1.aşamamıza, bu aşamada bilgisayarda sen işlem yaparken arka planda önbellek ve gereksiz dosya biriktiren uygulamaların önbellek ve gereksiz dosyalarını sileceğiz. (Merak Etmeyin Bu Yaptığımız İşlemler Hiçbir Şekilde Bilgisayarınıza Zarar Vermez) İlk önce klavyenizden Windows + R tuşuna basıyoruz, daha sonra karşımıza gelen pencerede “%appdata%” yazıyoruz ve enter tuşuna basıyoruz. Daha sonra karşımıza gelen pencerede bir sürü dosya olur. Bu dosyalar uygulamaların biriktirdiği gereksiz dosyalardır. Bunların hepsini CTRL + A tuşlarına aynı anda basarak oradaki tüm dosyaları seçiyoruz ve klavyeden DELETE tuşuna basarak tüm dosyaları siliyoruz. Bu aşama bu kadardı şimdi diğer aşamamıza geçelim..

Masaüstü Ayarları 

Bu aşamada ise masaüstünüzde çok fazla dosya ve kısayol var ise bu kısayollar bilgisayarınızda aşırı derecede kasma ve donma yaratabilir. Size tavsiyem, bu kısayol ve dosyaları bir klasöre toplamanızdır ve aynı şekilde bilgisayar açılırken yavaş açılmasına da sebep olabilir. Mesela masaüstünde ” Masaüstü ” diye bir klasör açıp tüm dosya ve kısayolları o klasöre toplamanızdır. Masaüstü hakkında yapabileceğimiz son tek bir şey kaldı. Masaüstü arka plan resmini düz renk yapmanızdır ve bu oyun oynarken veya internette gezinirken kasma ve donmaları azaltabilir.

Güncellemeleri Kapatmak 

Siz oyun oynarken veya bilgisayarda takılırken bir anda kasma giriyorsa bu güncellemeler nedeni ile olabilir. Bu güncellemeleri kapatmak için ise ayarlar oradan güncelleme ve ayarlar oradan ise güncelleştirme ve geliştirmeyi kapatıyoruz. Bu özellik windows 10’da olmayabilir. Bunu kapatmak için YouTube’den araştırabilirsiniz..

Çözünürlük Düşürme 

Bu aşamadaki yapacağımız şeyler isteğe bağlıdır yani ister yapın ister yapmayın ama yaparsanız % 10 bir performans artışı göreceksiniz. İlk önce masaüstüne sağ tıklayıp görüntü ayarları diyoruz, oradan ise çözünürlük seçeneklerinden 1280×720 yaparsanız artış göreceksiniz.

 

 

 

​​​

 

​​​

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu