Sağlık

Çikolata Kistine (Endometrioma) Dikkat!

Çikolata Kistine (Endometrioma) Dikkat! Uzmanlar alt tarafta belirtilerden bir tanesi bulunuyorsa zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmanız gerekebilir. Çikolata kisti problemi insanlarda ciddi problemlere neden olmaktadır.

Çikolata Kistine (Endometrioma) Dikkat! Çikolata kisti hastalığı belirtilerinin nitelikleri ve şiddeti, hastalığın yerleşmiş olduğu bölge ve yayılma durumuna göre farklılık gösteriyor.

Çikolata Kistine (Endometrioma) Dikkat!
Çikolata Kistine (Endometrioma) Dikkat!

Adet Dönemi

Bayanların adet dönemleri içerisinde bel ve karın kısmında hissetmiş oldukları ağrı adet sorunun ilk birkaç günüyle sınırlı olması gerekmektedir. Ağrının uzun zamanlı sürmesi, hem de kanamanın yoğun olarak bulunması, çikolata kisti probleminin habercisi olmaktadır. Adet zamanı öncesindeki kasık ağrısı ve kramp sorunları da hastalıkta şiddet ve süre olarak etki etmektedir.

İlişki Sırasında Ağrı

Genel olarak hastalığın ileri zamanları içerisinde ortaya çıkacak olan cinsel ilişki esnasında ağrı da bir başka belirtisini göstermektedir. Çikolata kisti probleminin oluşturduğu, nodül yaklaşık 1-4 cm’lik nohut büyüklüğünde ortaya çıkmaktadır. Hamileliğin oluşması için yumurtanın yumurtalık üzerinde salınması, tüp yönünde ilerlemesi, bir sperm tarafından döllenmesi gerekmektedir. Çikolata kisti hastalığı kısırlığa yol açabilmektedir. yumurtalık ve tüplere zarar verebilen hastalıklı dokuların bu yerleri etkilemesinden kaynaklanıyor. Uzmanlar ayrıca yumurtaya ya da sperme zarar vererek de hamile kalmayı engelleyebildiğini açıkladı.

Bağırsak Problemleri

Çikolata kistlerinin karın içerisinde yer alan organlar üzerinde yaygın şekilde görüldüğü kadınlarda dışkı yapmada zorlanma, aşırı derecede ağrı hissetme ve ishal gibi bağırsak durumlarının değişmesi sorunu gelişmektedir. Bu sırada adet zamanı daha da arttırmaktadır. Kasık ağrısı alt karın bölgesi üzerinde hissedilen her türlü ağrı olarak adlandırılmaktadır. Uzun süreli pelvik ağrı son derece sık görülen bir durum olarak yer almaktadır. Kadınlar genel olarak bu ağrılardan şikayet etmektedir. Bir çok kadın ise tanı sorunu konana kadar uzun seneler boyunca bu ağrıyı çekmektedir. Tanıdaki bu gecikme sorunun diğer nedeni, ise pelvik ağrının pek çok nedenden kaynaklanmasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu