Güzellik

Cilt Sağlığına İyi Gelen Gıdalar Nelerdir?

Cilt Sağlığına İyi Gelen Gıdalar Nelerdir? Cilt sağlığına önem veriyorsanız, beslenmenize de çok dikkat etmeniz gerekir. Bizde bu yazımızda konuyla ilgili detayları ele aldık.

Cilt Sağlığına İyi Gelen Gıdalar Nelerdir? Çeşitli besinlerin gücünden yararlanarak, çok daha sağlıklı ve hoş görünen bir cilde sahip olmanız mümkün. Bu yazımızda cilt sağlığına iyi gelen gıdalar listelendi.

Soya

Soya, doğal bir östrojen olarak kabul edilen izoflavonlar açısından zengin bir yağlı tohumdur. İnce kırışıklıkları azaltmaya ve cilt elastikiyetini geliştirmeye yardımcı olabilir. Özellikle menopozdaki kadınlar için çok faydalıdır. Çünkü cilt kuruluğunu azaltmaya yardımcı olur, cildi daha nemli, yumuşak bırakır. Ayrıca soya, iyi yağlar, özellikle omega-3, kompleks B, C, A ve E vitaminleri ve sağlıklı cildi korumak için önemli olan magnezyum ve potasyum gibi mineraller açısından da zengindir.

Yeşil Çay

Yeşil çayın tüketimi cilt sağlığı için çok önemlidir. Cildi nemli ve sağlıklı tutmanın en kolay yoludur. Aynı zamanda kırışıklık oluşumunu önler ve cildin daha genç görünmesine olanak tanır.

Cilt Sağlığına İyi Gelen Gıdalar Nelerdir
Cilt Sağlığına İyi Gelen Gıdalar Nelerdir

Turunçgiller

Cilt sağlığına iyi gelen gıdalar söz konusu ise turunçgiller de bu listede öne çıkar. Limon, portakal, mandalina, kivi cildinizin görünümünü güzelleştiren besinlerden bazılarıdır. Kollajen üretiminin ana sorumlularından biri olan C vitamini açısından zengin olan bu meyveler, cildinizin desteklenmesine yardımcı olur. Bu vitamin ayrıca serbest radikallerin neden olduğu leke, kırışıklık ve erken yaşlanma gibi hasarlarla mücadeleye katkıda bulunan antioksidan maddelere sahiptir.

Tohumlar

En iyi omega 3 kaynaklarından biri olarak bilinen chia ve keten tohumu gibi tohumlar, antioksidan ve antienflamatuar görevi gördükleri için cilt için iyi besinlerdir. Bu iyi gıdaların yüz cildi için başlıca faydaları arasında erken yaşlanma ve sivilce ile savaşma yeteneği yer alır.

Tatlı Patates

Vücudumuzun A vitaminine dönüştürdüğü bir madde olan beta-karoten açısından zengin olan patates, ildi tıkanmış gözeneklerden ve depigmentasyondan koruyabilir. Aynı zamanda serbest radikallere karşı etki ederek iltihaplanmayı ve mimik çizgilerinin görünümünü en aza indirmeye yardımcı olur.

Lahana

Düşük kalori değerine ek olarak, lahana lif açısından zengindir ve A, B6, C ve K vitaminlerini içerir. Bu özelliklerinden dolayı cildi yenileyici bir etkisi vardır. Bu nedenle de cilt sağlığına iyi gelen gıdalar arasındadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu