Anne-Bebek

Çocuklar İçin Sağlıklı Atıştırmalıklar Nelerdir, Nasıl Tüketilmeli

Çocuklar İçin Sağlıklı Atıştırmalıklar Nelerdir, Nasıl Tüketilmeli? sorusu bir çok ebeveynin sorduğu sorular arasında yer almaktadır. Bizde bu yazımızda konuyla ilgili merak edilen detayları sizler için ele aldık. İşte Çocuklar İçin Sağlıklı Atıştırmalıklar ve Tüketim Şekilleri yazımızda..

Çocuklar İçin Sağlıklı Atıştırmalıklar Nelerdir, Nasıl Tüketilmeli? Uzmanlar okul zamanı geldiğinde okul içerisinde acıkacak olan çocuklara pratik olarak yapılabilecek çocuklara için sağlıklı atıştırmalıklar yapmak için tüyolardan bahsetti. Akşam üzeri olduğu zaman okuldan dönecek olan çocuğunuzun abur cubura saldırmaması için ev içerisinde sağlıklı yiyecekler hazırlayabilirsiniz. Okullar açıldıktan hemen sonra çocuklar konusunda son derece önemli öğün kahvaltıdır. Okul başarısı, büyüme ve gelişimin en iyi şekilde devam etmesi, salgın hastalıklardan korunması için doğru yiyeceklerin tüketilmesi gerekmektedir. Atıştırmalık yiyecekleri çocuğumuzun mutlaka az porsiyonda tüketmesi gerekmektedir.

Çocuklar İçin Sağlıklı Atıştırmalıklar Nelerdir, Nasıl Tüketilmeli
Çocuklar İçin Sağlıklı Atıştırmalıklar Nelerdir, Nasıl Tüketilmeli

Nasıl Tüketebiliriz?

Çocuğunuz okul içerisinde yemek yemesi durumunda okuldan mönü isteyebilirsiniz. Sabah, öğle ve ara öğünleri içerisinde servis edilecek olan yemek çeşitlerini gözden geçirebilirsiniz. Akşam yemeği seçimleri ve okul içerisinde eve dönüşte hazırlanacak olan atıştırmalıkları dengelemeye çalışmanız gerekmektedir. Kantin içerisinde satılan yiyecekler için çocuklarınız ile konuşabilir ve size yediklerini anlatması gün içerisinde beslenmede denge yaratmanız için yol gösterici olabilir. Büyüme ve gelişme dönemi içerisinde hayvansal protein kaynağı olarak bilinen et, tavuk ve balık son derece önemlidir. Bu yemekleri pişirme imkanınız olmaması durumunda yumurta yedirebilir ve kuru baklagilleri çocuğuna verebilirsiniz. Yumurta, anne sütünden sonra en değerli protein kaynağı olarak yer almaktadır. Sebze ve meyve konusunda son derece dikkatli olmanız gerekmektedir. Her gün en az 2 su bardağı süt ya da yoğurt koymanız gerekmektedir. Fındık, badem ya da cevizle kuru meyveler iyi öğünler arasında yer almaktadır. Tatlı konusunda ise evde kendi eviniz içerisinde tariflerinizi kullanabilir, bal tercih edebilirsiniz. Çocuklarınızın meyve yemesine mutlaka özen göstermeniz gerekmektedir. Sizde sağlıklı atıştırmalıklar ile çocuklarınızı besleyerek hastalanmadan ya da obez olmasına neden olmadan kolayca besleyebilirsiniz. Bu sağlıklı atıştırmalıklar çocuklarınızın daha sağlıklı bir şekilde beslenmesine yardımcı olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu