Anne-Bebek

Çocuklarda Banyo Korkusu Nedir, Nasıl Yenilir?

Çocuklarda Banyo Korkusu Nedir, Nasıl Yenilir? Elementler itibariyle su doğada en çok bulunan elementlerden biridir. Temizlik ihtiyacında kullanılan su, çocuklar için bazen kabusa dönüşebiliyor. Banyo korkusu yaşayan çocuklarda bu korku nedenleri nelerdir, nasıl yenilir? İşte çocuklarda yaşanan banyo kabusu hakkında merak edilenler yazımızda yer almaktadır.

Çocuklarda Banyo Korkusu Nedir, Nasıl Yenilir? Su birçok alanda kullanılmaktadır, bundan dolayı insanoğlunun vazgeçilmez ihtiyaçlarından biridir ve su yaşam kaynağıdır. Suyun kullanıldığı alanlardan birisi de temizlenme ihtiyaçlarını gidermek istemeleridir. Banyo yapan bir insanın bağışıklık sistemi banyo yapmayan bir insanın bağışıklık sistemine göre çok daha kuvvetlidir.

Çocuklarda Banyo Korkusu Nedir, Nasıl Yenilir
Çocuklarda Banyo Korkusu Nedir, Nasıl Yenilir

Çocuklarda Banyo Korkusu

Alerji, salgın vb. hastalıklara yakalanma riski daha düşüktür. Bunlardan yola çıkarsak bu ihtiyaç her zaman kendisini gösterir ve bu alışkanlık bebeklikten itibaren başlar, ölünceye kadar devam eder. Bazı bebekler ve çocuklar banyo yapma ihtiyaçlarını korkuya dönüştürebilmektedir. Su korkusu durup dururken başlamaz, çocuğun yaşadığı tatsız deneyimlerle başlar. Bu korkunun oluşmasında herkes tarafından da tahmin edilebilir sebepler yatmaktadır. Bebeğin banyo esnasında ebeveynleri tarafından yanlış bir şekilde tutulması sonucunda boğazına su kaçması bu korkuyu oluşturabilir. Bebek banyo yapmadan önce banyoda bebeğe zarar verebilecek eşyalar varsa bunlar toplanmalıdır. Aksi takdirde istenmeyen bir kaza yaşanabilir.

Çocuklar Nasıl Yıkanmalı

Yıkanma esnasında zeminin kayganlığından dolayı çocuğun düşmesi, gözüne su ve sabun kaçması, suyun sıcak olması gibi sebepler de bu korkuların oluşumunu hazırlar. Başka tetikleyen nedenlerden birisi de yükseklik korkusudur. İnsanlarda doğuştan gelen iki tane korku vardır: karanlık korkusu ve yükseklik korkusu. Bebek banyo esnasında ebeveynleri tarafından fazla yüksekte tutulursa çocuktaki yükseklik korkusunun etkisiyle banyo yapmak fobiye dönüşebilir. Yapılması gerekenler aslında çok basit. Ebeveyn banyoyu çocuk için herhangi bir tehlikenin oluşmayacağı şekilde düzenlemeli, yerde nesneler bırakmamalıdır. Suyun sıcaklığı bebek yıkatılmadan önce uygun bir düzeye getirilmeli, suyun ılık olmasına özen gösterilmelidir. Ebeveyn yıkamaya bebeğin canının yanmayacağı organlardan başlamalıdır. Çocuğun gözüne su ve sabun kaçmaması da ayriyeten önemlidir. Çocuklar için göz yakmayan şampuan kullanmak da bir seçenektir

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu