Yaşam

CV Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

CV Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? İş görüşmelerine başvurmak ve iş görüşmelerine çağrılmak için iyi bir cv hazırlamanız gerekir. Peki iyi bir cv nasıl hazırlanır? İyi bir cv de olması gerekenler nelerdir?

CV Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? Günümüzde cv hazırlamak çok kolaylaştı çünkü internette hem cv hazırlayabileceğiniz hem de iş başvurusunda bulunabileceğiniz bir çok internet sitesi bulunmaktadır. Bu internet sitelerinden birine girerek buradaki soruları eksiksiz olarak cevaplayarak cv nizi hazırlayabilirsiniz. Bu sitelerde genellikle eğitim hayatınız, iş deneyimleriniz varsa işinizle ilgili sertifikalar ve referanslarınızla ilgili sorular sorulmaktadır. Bunları eksiksiz cevaplayarak cv nizi hazırlayabilirsiniz.

CV Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir
CV Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

İyi Bir Cv Hazırlamak İçin Yapılması Gerekenler

Cv de en önemli yer aslında iş deneyimlerinizin sorulduğu yerdir. İş deneyimlerinizi yazarken ayrıntılı bir şekilde yazmanız önemlidir. Yani bundan önce hangi kurumda ne kadar süreyle ve hangi görevde bulunduğunuzu ayrıntılı şekilde anlatmalısınız. Çünkü iş veren sizin işle ilgili ne kadar deneyiminiz olduğunu bilmek ister. Bu nedenle iş deneyimlerinizi ayrıntılı bir şekilde yazmanız önemlidir. Ama bunu yaparken sakın sahip olmadığınız bir deneyiminizi yazmayın. Çünkü  sahip olmadığınız bir deneyimle işe girerseniz bu durum çalıştığınız dönemde ortaya çıkabilir ve sizi zor durumda bırakır. Bu nedenle işle ilgili  gerçekten sahip olduğunuz deneyimleri ayrıntılı bir şekilde anlatın. Ayrıca işle ilgili sertifikalarınız varsa ya da gittiğiniz seminerler varsa bunları da yazın. Çünkü bunlar işle ilgili donanımlı olduğunuzu da gösterir.

Cv de diğer önemli bir yerde maaş beklentinizdir. Maaş beklentinizi çok yüksek tutmayın. Çünkü sizden daha deneyimli ve donanımlı bir kişi aynı işe başvurabilir ve işi alabilir. Bu nedenle maaş beklentinizi ne çok aşağıda tutun, ne de çok yüksek maaş isteyin. Cv niz için diğer önemli bir yerde referanslarınızdır. Daha önceden çalıştığınız ve sizden memnun olan müdürünüz, şefiniz ya da iş arkadaşınız varsa mutlaka bunu referanslar bölümünde belirtin. Çünkü referanslar bölümü iş verene sizin iş konusunda çalışkan, uyumlu bir çalışan olduğunuzu ve bundan önceki iş yerinizde sizden bir çalışan olarak memnun olduklarını gösterir. Unutmayın cv sizin kartvizitiniz gibidir. Bu nedenle cv hazırlarken aldığınız eğitimleri, iş deneyimlerinizi, sertifikalarınızı bildiğiniz dilleri, referanslarınızı ayrıntılı bir şekilde yazarak iş görüşmelerine çağrılma ve iş  bulma şansınızı arttırın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu