Sağlık

D Vitamini Eksikliğinin 7 İşareti Nedir?

D Vitamini Eksikliğinin 7 İşareti Nedir? Vücuda yeteri kadar D vitamini alınmaması durumunda D vitamini eksikliği söz konusu olmaktadır. D vitamini insanlar açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle vücuda yeteri kadar alınması gelişme ve sağlıklı bir şekilde yaşamınızı sürdürmeniz açısından önemlidir.

D Vitamini Eksikliğinin 7 İşareti Nedir?  D vitamini yaygın olarak süt, süt ürünleri, balık, yulaf, somon ve uskumru gibi birbirinden farklı yiyecekler ve içecekler içerisinde bulunmaktadır. Yeteri kadar D vitamini alınması için bu besinlerden tüketilmesi gerekir. Peki D vitamini eksikliği nasıl anlaşılır? İşte 7 işareti..

D Vitamini Eksikliğinin 7 İşareti Nedir
D Vitamini Eksikliğinin 7 İşareti Nedir

D Vitamini Eksikliği İle Oluşan Rahatsızlıklar

Vücutta oluşacak olan D vitamini eksikliğinin 7 işareti şunlardır;

  1. Depresyon özellikle D vitamini eksikliği durumunda ani duygu değişimlerinin yaşanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle kişilerde sıklıkla depresyon problemi yaşanabilir.
  2. Kemiklerde oluşacak olan ağrıların nedeni D vitamin eksikliği olabilir. Özellikle yüzeysel ağrıların dışında iç kısımda oluşabilecek ağrılar vitaminin eksikliği nedeniyle oluşabilir.
  3. Kalp hastalıkları çoğu zaman D vitamini eksikliği nedeniyle ortaya çıkabilir. D vitamini özellikle tansiyonu dengelenmesini ve kan basıncının düzenlenmesine etki ettiğinden önemlidir.
  4. Bağışıklık sisteminin etkilenmesine neden olur. Özellikle erkeklerde ortaya çıkan MS hastalığı çoğunlukla D vitamininin eksikliği nedeniyle oluşmaktadır. Bu nedenle eksik olması durumunda mutlaka D vitamini alınması gerekir.
  5. İlerleyen yaşlarda erkeklerde gözlenecek olan prostat kanserinde D vitamininin etkisi oldukça büyüktür. Yeterli miktarda D vitamini alınmaması durumunda özellikle prostat kanseri riski artmaktadır.
  6. Kasların zayıflaması üzerinde etkisi bulunmaktadır. D vitamininin yeterli şekilde alınması durumunda kaslar güçleneceğinden eksik olması durumunda özellikle kasların zayıflaması söz konusu olmaktadır.
  7. Soğuk algınlığı problemlerin yaşanmasına neden olabilir. Yeteri kadar D vitamini alınmaması özellikle soğuk algınlığının sıklıkla yaşanmasına neden olabiliyor. Üst solunum yollarının tehdit edilmesine neden olabileceğinden vücuda yeterli miktarda D vitamini alınması gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu