Sağlık

Depresyon Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Depresyon Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Günlük yaşantımızda pek çoğumuzun başına çeşitli olaylar ve durumlar meydana gelir. Kimi zaman maddi durum ve ailevi gibi pek çok değişken bu durumlara örnek verilebilir. Okul hayatımızda yaşadıklarımız, iş hayatında olanlar ve bunların dışında da yaşanılan bazı üzüntü verici olaylar sizi depresyon adı verilen duruma sürükleyebilir.

Depresyon Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Herkes depresyonun ne olduğunu bilir ancak tanım olarak vermekte zorlanır. Nedir depresyon? “Sorusu kafanızı kurcalar. İşte bu yazıda size depresyonun ne olduğu, nelerin depresyon belirtisi olduğunu anlatmaya çalışacağız. İşte yazının devamı …

Depresyon Nedir

Depresyon, insanı uzun süre boyunca üzüntü halinde olmaya ve ilgisiz kalmaya neden olan bir çeşit duygu durumu bozukluğudur. Pek çok insan ben depresyondayım iyi hissetmiyorum diye söylense de depresyon çoğu zaman bireyin kendi halini fark edip ben depresyondayım diyebileceği bir rahatsızlık değildir. Önce bunu aktarmış olalım.

Depresyon Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir
Depresyon Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Bu durumdan dolayı rahatsızlık duyan bireyler hissettiklerini, davranışlarını ve düşünce halini de etkilemeye başlar. Günlük yaşantıyı, aktivitelerini etkisi altına almaya başlar. Hayat ona değersiz ve anlamsız gelmeye başlar.

Depresyon Tedavi Edilebilir Mi

Depresyon, insanlara keyifsiz ve isteksiz olmak gibi gelebilir ancak bu geçici süre yaşanılan bir durum değildir. Depresyon, kişinin keyfinin yerine getirerek düzeltilebilecek bir şey de değildir.

Depresyon, tedavi edilebilmektedir. Tıbbi bir destek alınması gerekebilir. Vakadan vakaya değişebilir kimi tedaviler uzun dahi sürmektedir.

Depresyon problemi yaşan bireyler ilaç ve psikoterapi gibi bir takım tıbbi yardım ile tedavi edilebilir. Birey bu tedavi sürecini tamamlarsa iyileşebilir.

Depresyon Belirtileri Nelerdir

Gelelim asıl konumuz olan depresyonun belirtilerine. Depresyon bazı bireylerde hayatı boyunca bir defa karşılaşırken, bazı bireylerde ise birden fazla tekrar edebilir. Depresyon nöbeti geçirir ise günün büyük bir kısmını dahi etkilemekte. Depresyon ’da mı olduğunuzu düşünüyorsunuz? Size yardımcı olmak amacıyla belirtileri aşağıda sıraladık dilerseniz gelin bakalım:

  • Üzüntü içinde olmak, ağlama, umutsuzluk içinde olmak
  • Değersiz hissetmek, suçluluk hali, geçmişte yaşadığı hatalar yüzünden kendini suçlama
  • Karar vermek, düşünmek ve konsantre olma konusunda problem yaşama
  • Konuşma yapmada, hareket etmede dahi yavaşlık
  • His kaybı, öfkesini kontrol edememe
  • Spor, kişisel zevk gibi hiçbir konuda keyif almama
  • Zayıflama veya aniden yemek yeme isteği
  • Sebebi bilinmeyen bazı sırt ve baş ağrıları
  • Çoğu zaman uykusuzluk problemi
  • Bitmiş tükenmiş olmak, enerjisizlik

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu