DiyetTarifler

Diyet Komposto Nasıl Yapılır, Malzemeleri Nelerdir?

Diyet Komposto Nasıl Yapılır, Malzemeleri Nelerdir? Komposto besin değeri çok yüksek bir tatlıdır. Büyük küçük herkesin severek tükettiği bu besin, diyet olarak da hazırlanmaktadır.

Diyet Komposto Nasıl Yapılır, Malzemeleri Nelerdir? Diyet komposto, kilo kontrolü sağlamak, kilo vermek ya da daha sağlıklı beslenmek için tüketilir. Evde çok kolay şekilde hazırlanan bir tariftir. İlk denemede bile herkes başarılı sonuç elde ederek lezzetli bir besin ortaya çıkarabilir.

Diyet Komposto Tarifi

Kalorisi düşük, yağ oranı neredeyse hiç yok denecek kadar az bir tariftir. Protein ve lif bakımından zengin bu lezzet için istediğiniz her hangi bir meyveyi kullanabilirsiniz. Normal kompostoya göre daha az şekerli yapılan diyet komposto malzemeleri şunlardır:

  • 1 su bardağı istediğiniz sulu bir meyve
  • 2-3 yemek kaşığı portakal ya da limon suyu
  • 2 çay kaşığı esmer şeker
  • İsteğe bağlı olarak bir dilim limon ya da portakal kabuğu rendesi
Diyet Komposto Nasıl Yapılır, Malzemeleri Nelerdir
Diyet Komposto Nasıl Yapılır, Malzemeleri Nelerdir

Kompostoyu hazırlamak için meyveleri isterseniz taze olarak kullanabilir isterseniz de dondurucudan kullanabilirsiniz. Taze kullanacaksanız ilk olarak meyvelerin sap kısımlarını temizleyin. Varsa çekirdeklerini çıkarıp güzel bir şekilde yıkayın. Küçük bir tencere içine meyveleri alın. Üzerine limon ya da portakal suyu ile kabuk rendelerini ekleyin. En son 2 çay kaşığı esmer şekeri tencere içine ekleyin.

Tencereyi ocağın orta gözüne koyup kaynatmaya başlayın. Komposto kabarcıklı kabarcıklı kaynamaya başlayınca meyveleri kaşığın tersi ile ezin. Eğer küçük taneli meyveler kullandıysanız ezmeden de içinde bırakabilirsiniz. Komposto istediğiniz kıvama gelene kadar ocakta pişirmeye devam edin.

Koyulaşan kompostoyu ocak üzerinden alın. Yaklaşık 10 dakika dinlendirin. Sıcak, soğuk ya da ılık olarak servisini yapabilirsiniz.

Diyet komposto yapımı için kullanılan malzemelerin iyi seçilmesi gerekir. Kompostolar genelde yaz mevsimi meyveleri ile hazırlanmaktadır. Bu meyveleri taze olarak kullanacaksanız mutlaka mevsiminde olmasına dikkat edin. Mümkünse organik olarak yetiştirilmiş taze meyveler ile tatlıyı hazırlayın. Tarif için en uygun meyveler sulu, yumuşak meyvelerdir. Sert meyveler ile komposto hazırlamak oldukça zor olacaktır. Tarif için kullanacağınız az miktarda şekerin esmer şeker olması gerekir. Ancak esmer şeker yok ise beyaz şeker de kullanabilirsiniz.

Diyet komposto şeker oranı düşük olduğundan çocuklar ve yaşlılar için de önerilmektedir. Ancak aşırı tüketiminde olumsuz sonuçlar ortaya çıkacağı göz ardı edilmemeli, dikkatli tüketilmelidir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu