Moda

Geçmişten Günümüze Modanın Merak Edilen Tarihçesi

Geçmişten Günümüze Modanın Merak Edilen Tarihçesi! Moda kavramının, ilk olarak 1900’lü yıllarda ortaya çıktığı bilinmektedir. Dönemin en iyi terzilerinden Charles Worth’un yardımcısı olan Paul Poiret‘in Paris’te kendi atölyesini açarak, özel olarak tasarladığı elbiseleri sergilemesi ile moda farklı bir boyuta geçti ve moda akımlarına öncülük etmiş oldu.

Geçmişten Günümüze Modanın Merak Edilen Tarihçesi! 1902’de Thomas Burberry’nin markasını ilk kez gabardin üzerine yazdırmasıyla ve 1905’te gazetelerde moda eklerinin yayımlanmaya başlaması ile beraber etkisi daha geniş kitleye ulaşmaya başladı.

Geçmişten Günümüze Modanın Merak Edilen Tarihçesi
Geçmişten Günümüze Modanın Merak Edilen Tarihçesi

Modanın Tarihçesi

1906 yılında Guccio Gucci Floransa’da çoğunlukla aksesuar üzerine çalışan şirketi kurdu. 1913’te Gabriel Coco Chanel şapka tasarımları ile moda dünyasına adını duyurdu. 1920’li yıllarda ise Chanel, moda evini açarak moda tarihine imzasını attı. 1916 yılında ise 1. Dünya Savaşı’nın etkisi de modaya yansıdı ve militarist çizgiye sahip kıyafetler kombinlerde yer almaya başladı. 1927 yılında ise Salvatore Ferragamo İtalya’da ayakkabı üretimine başlayarak moda dünyasına ismini duyurdu. Salvatore Ferragamo en büyük şöhretine ise; modern sandallar, mantardan yapılmış sivri topuklu ayakkabılar ve platform topuklar ile sahip oldu. Daha sonraları 1933 yılında dünyaca meşhur timsah logolu tişörtü tasarlayan Rene Lacoste, moda dünyasında etkisini hala sürdüren bir isim olmayı başardı. Modanın devi olarak isimlendirilen Christian Dior, 1947 yılında ilk kez koleksiyonunu sergiledi. Dior‘un moda dünyasına kazandırdığı tasarımlar arasında, korseye sıkıştırılmış incecik beller ve kiloş etekler vardı. Bu defileden sonra yeni imajıyla modern kadın moda tarihine geçti. Aynı dönemde Dior‘un ”New Look” adını verdiği moda akımı büyük bir kitleyi peşinden sürüklemeyi başardı. 70’li yılların başında moda dünyasında romantik stil yayılmaya başladı. Pançolar, Hint şalları ve yün kumaşlar moda oldu. Bu dönemde sıra dışı tasarımlar da zirve yaparak, Paco Rabanne de sıradışı tasarımı olan metal elbiseler tasarlamıştır.

Moda dünyasına estetik kavramını kazandıran isim ise Georgio Armani olmuştur. 1978 yılında Versace, ilk pret-a-porter koleksiyonunu sergilemiş ve moda dünyasına yön verdi. Versace bu koleksiyon ile reklam çalışmalarına da çok önem vererek reklama büyük bütçe ayırdı. Bu dönemde Versace, ilk defa Super Star sistemini modayla birleştirerek moda dünyasına ilkleri yaşatmayı başarmıştır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu