Sağlık

Gripten En Hızlı Şekilde Kurtulma Yolları Nelerdir?

Gripten En Hızlı Şekilde Kurtulma Yolları Nelerdir? Özellikle kış aylarında gripten kurtulmanın yolları araştırılmaktadır. Grip, Influenza virüsünün neden olduğu, boğaz ağrısı, öksürük, ateş veya burun akıntısı gibi çok rahatsız edici olabilen ve günlük yaşamı etkileyebilen semptomlara neden olan bir hastalıktır.

Gripten En Hızlı Şekilde Kurtulma Yolları Nelerdir? Grip tedavisi genellikle evde istirahat ve yeterli sıvı alımı ile yapılır, ancak doktor tarafından belirtildiği sürece rahatsızlığı gidermek için bazı ilaçların kullanımını da içerebilir.

Ayrıca evde, örneğin ılık su ve tuzla gargara yapmak veya sıcak su şişesiyle kasları çalıştırmak gibi, iyileşmeyi hızlandırmak ve griple savaşmaya yardımcı olmak için bazı bakımlar yapmak mümkündür. Gripten kurtulmanın yolları aşağıdaki gibidir:

Dinlenme

Dinlenme, vücudun tüm enerjisini hastalıkla savaşmak için kullanmasına izin verdiği için soğuk algınlığı ve grip semptomlarını azaltmak adına çok önemlidir. Hastayken herhangi bir fiziksel aktivite yapmak vücudun savunmasını azaltır, diğer bulaşıcı ajanlara maruz kalma riskini artırır ve iyileşmeyi geciktirir.

Gripten En Hızlı Şekilde Kurtulma Yolları Nelerdir
Gripten En Hızlı Şekilde Kurtulma Yolları Nelerdir

Bol Sıvı Tüketin

Gripten kurtulmanın yolları arasında bir diğer husus ise sıvı alımı. Sıvılar, özellikle su, dehidrasyon meydana gelebileceğinden, grip ateşe neden olursa daha da önemlidir. Ayrıca meyve suları, çaylar, smoothieler ve çorbalar gibi sıvılar, kişinin yemek yiyemediği durumlarda ihtiyaç duyduğu besinleri sağlayabilir.

İlaç Kullanımına Dikkat Edin

Birçok semptom varsa, doktor semptomları hafifletmek ve iyileşmeyi hızlandırmak için Aspirin veya Ibuprofen gibi bazı ilaçların kullanılmasını önerebilir. Ancak ideal olarak bu ilaçlar sadece doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

Su ve Tuz ile Gargara Yapın

Su ve tuzla gargara yapmak, boğazda bulunan salgıların atılmasında etkili olmasının yanı sıra, gripte ortaya çıkabilecek rahatsızlık ve boğaz iltihabının azalmasına yardımcı olur.

Nemi Artırın

Gripten kurtulmanın yolları devam ediyor. Örneğin yatak odanız veya çalışma odanız gibi bulunduğunuz yerin nemini artırmak, öksürük ve burnunuzdaki kuruluk rahatsızlığını azaltmaya destek olur. Bunu yapmak için odada bir kova su bırakın.

Sıcak Su Şişesi

Bazı durumlarda kas ağrısı da olabilir bu nedenle kaslara sıcak su torbası kullanmak neden olduğu vazodilatasyon sebebi ile kasların gevşemesine yardımcı olduğu gibi kas rahatsızlığının azalmasını sağlar.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu