Gebelik

Hamilelik Döneminde Mide Yanması Neden Olur?

Hamilelik Döneminde Mide Yanması Neden Olur? Hamilelik döneminde her öğün yemekten kısa bir süre sonra, anne adayı sternumun arkasında yanma hissederse mide yanması ve akabinde mide ekşimesi olur.

Hamilelik Döneminde Mide Yanması Neden Olur? Hamilelik özel bir dönem olduğu için, bu dönemde anti-asit ilaç alınamaz mesela bizmut nitrat çok iyi bir asit düşürücü olmasına karşın bebeğin sağlığını nasıl etkilediği noktasındaki araştırmalar yetersizdir. Mide yanması ve mide ekşimesi gebeliğin 20. haftasında ortaya çıkmaktadır. Yemekten bir süre sonra ve yatmadan önce meydana gelen bu durum anne adayı için son derece can sıkıcıdır. Ekşime de mide asidinin fazla olması nedeni ile yemek borusuna sızması şeklinde oluyor. Çünkü yemek borusu ile mideyi birleştiren kapak; progesteron hormonu yüzünden yeterince sıkı olamıyor. Rahim büyüdükçe de ekşime ve yanma olabiliyor. Bebek büyüdükçe mideye olan basınç artıyor. Bağırsaklar da aynı şekilde zorlanıyor.

Hamilelik Döneminde Mide Yanması Neden Olur
Hamilelik Döneminde Mide Yanması Neden Olur

Mide Yanmasını Önlemek İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Uzmanlara göre, mide yanmasına neden olan yiyecekleri tespit etmek ve bunları azaltmak gerekiyor. Yiyeceklerin yavaş yavaş çiğnenmesi gerekiyor. Böylece mideye yük binmez. Anne adaylarının normal insanlar gibi günde 3 kez yemesi ve ara öğünlerle birlikte bu sayıyı beşe çıkarması gerekiyor. Yemekten sonra zaman geçirmeden hemen yatmak; mide yanmasını tetikliyor. Hamile kadının yatarken yüksek bir yastık kullanmasında yarar var. Böylece mide asidinin geri akışı engellenmiş olur. Reflü de bu şekilde hafifletilebilir. Bu dönemde hormon dengelerinde değişimler olduğu için, kaslara giden sinyallerde de sıra dışı durumlar olabiliyor. Örneğin mide yemek borusu kapağının gevşemesi, kramplar bu yüzden olur. Mide yanmasına iyi gelen besinler dondurma kuru yemiş meyve suyu olarak sıralanıyor. Ama yüksek kalorili olan bu besinleri de dikkatli kullanmak lazım. Nane çayı içmek de yardımcı olabilir. Hamile kadının midesini zorlayacak sıkı elbiseler giymemesi de yardımcı olabilir. Bir bardak suya bir yemek kaşığı şekersiz soda katılıp içilmesi mide yanmasına iyi gelecektir. Sık sık almamak şartı ile doktorun onaylayacağı anti asit şuruplar alınabilir. Bu şurupların işlevi şudur: Alüminyum ve magnezyum tuzları içeren şuruplar, mide asidini nötralize eder ve hacmini azaltır. Böylece midede fazlaca asit kalmaz. Yanma durur. Ancak bu da kabızlığa yol açar.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu