Gebelik

Hamilelik Döneminde Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Hamilelik Döneminde Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir? Genel olarak, tüm doktorlar ve uzmanlar, riskli bir hamilelik olarak kabul edilmediği sürece, kadınların hamilelikleri boyunca egzersiz yapmalarını önermektedir.

Hamilelik Döneminde Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir? Fiziksel aktivitenin gebelerin sağlık durumu için birçok fayda sağlamasıdır. Hamilelikte spor yapmanın faydaları hakkında bilinmesi gerekenleri inceleyelim.

Hamilelikte Spor Yapmanın Faydaları

Gebelik sürecinde spor yapmak birçok faydayı beraberinde getirir. Bunlardan en önemlileri:

  • Sindirim rahatsızlıklarını ve kabızlığı azaltır.
  • Anksiyete, depresyon ve uykusuzluğu azaltır.
  • Eklemlerdeki esnekliği artırır.
  • Kan basıncını iyileştirir.
  • Kilo kontrolüne ve obeziteden kaçınmaya yardımcı olur.
  • Psikolojik iyi oluşu artırır.
  • Gebelik diyabeti riskini azaltır.

Ayrıca sporun doğum sonrası hastanede kalış süresini kısalttığı ve sezaryen sayısını azalttığı gösterilmiştir.

Hamilelik Döneminde Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir
Hamilelik Döneminde Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir

Gebelikte Yapılması Önerilen Sporlar

Hamilelikten önce spor yapan kadınlar devam edebilir, ancak kontrendikasyon varsa yoğunluğu azaltmak ve bir doktora danışmak uygun olacaktır. Egzersiz yapmaya alışkın olmayan hamileler ise rahat edecekleri bir egzersiz bulmalı ve yavaş yavaş uygulamaya başlamalıdır. Hamilelikte spor yapmanın faydaları olduğundan, aşağıdaki egzersizler tavsiye edilmektedir:

Yürüyüş

Normalde düzenli spor yapmayan kadınlar için yürüyüş en uygun egzersizdir çünkü önceden herhangi bir eğitim gerektirmez ve yavaş tempoda başlanabilir. Genelde 20-40 dakika kadar ve haftada 3 kez sıklıkta yürüyüş yapılması önerilir. Yürüme, kan dolaşımını iyileştirdiği, bacakların şişmesini, kabızlığı, hemoroidi vb. önlediği için hamilelik sırasında birçok fayda sağlar.

Yüzme ve Aerobik

Vücudu su altında tutmak fiziksel ağırlığı ve yaralanma riskini büyük ölçüde azalttığından, hamilelik sırasında suda egzersiz yapılması şiddetle tavsiye edilir. Su ayrıca kadın egzersiz yaparken vücudun aşırı ısınmasını da engeller. Yüzme veya diğer su aktiviteleri kas tonusunu, kan dolaşımını, nefes almayı vb. iyileştirir. Ayrıca rahatlamaya, sırt ağrısıyla mücadele etmeye ve geceleri daha iyi uyuyabilmeye çok yardımcı olurlar.

Bisiklet

Bisiklete binme, bacaklardaki dolaşımı büyük ölçüde iyileştirdiği ve formda kalmaya yardımcı olduğu için hamileliğin başından itibaren uygun bir aktivitedir. Buna rağmen hamileliğin 5. veya 6. ayından sonra bisiklete binilmesi önerilmez çünkü göbekle dengeyi sağlamak daha zordur ve düşebilirsiniz.

Yoga veya Pilates

Bu sporlar, kardiyovasküler olmasalar da, esnekliği ve gücü artırmaya yardımcı oldukları için hamilelik boyunca şiddetle tavsiye edilir. Ancak, tüm egzersizlerin mümkün olmadığına dikkat edilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu