Gebelik

Hamilelik Döneminde Yüzmenin Faydaları Nelerdir?

Hamilelik Döneminde Yüzmenin Faydaları Nelerdir? Egzersiz yapmanın sağlık açısından önemi büyüktür ve hamilelik sırasında daha da önemlidir. Bizde bu yazımızda anne adaylarının hamileyken yüzmesinin ne gibi faydaları var ele aldık.

Hamilelik Döneminde Yüzmenin Faydaları Nelerdir? Suda aktivite yapmak sırt ağrılarını hafifletir, dolaşımınızı harekete geçirir ve kendinizi daha hafif hissetmenizi sağlar. İşte hamileyken yüzmenin faydaları hakkında bilinmesi gerekenler…

Hamileyken Yüzmenin Faydaları

Hamilelik sırasında egzersiz, doğumu ve iyileşmeyi çok daha iyi hale getirmenin anahtarlarından biridir. Ve suda egzersiz yapmak, mevcut durumunuzu sizin için kolaylaştırır. Hamileyken yüzmenin faydaları şunları içermektedir:

Hamilelik Döneminde Yüzmenin Faydaları Nelerdir
Hamilelik Döneminde Yüzmenin Faydaları Nelerdir

Hareketlerinizi Kolaylaştırır

Toplam ağırlığın sadece %10’u suda algılandığından vücudunuzun tüm yapılarını daha fazla efor sarf etmeden daha akıcı ve harmonik hareket aralıkları ile çalıştırabileceksiniz. Yerçekiminin uyguladığı kuvvete karşı koymak için çabalayacaksınız. Hareket kabiliyetinizi günlük olarak artıracak esneklik kazanacaksınız. Ayrıca, bu ağırlıksızlık halinin sizi nasıl rahatlamaya davet ettiğini de keşfedeceksiniz.

Dolaşımı Teşvik Eder

Yüzme veya su jimnastiği gibi suda yapılan aktiviteler, kalbin aktivasyonunu destekleyen, nefes almayı düzenleyen, dolaşımı iyileştiren ve sıvı tutulmasını önleyen aerobik egzersizlerdir.

Sırt Ağrısını Azaltır

Sırt ağrısını azaltması da hamilelikte yoganın faydaları arasındadır. Yatay konum ve suyun gücü, ağırlığın daha iyi dağıldığı ve pelvik veya lomber bölgenin aşırı yüklenmediği anlamına gelir. Bu, hamileliğin ikinci üç aylık döneminden itibaren çok yaygın olan siyatik sinir üzerinde karın hacim ve baskı kazandığından düzenli sırt ağrısını önler.

Genel Sağlığı Teşvik Eder

Su aktivitelerini rutininize dahil etmek şüphesiz ki sağlıklı bir alışkanlıktır ve doğuma sağlıklı bir şekilde varmanızı sağlarken aynı zamanda bebeğinizin gelişimine de fayda sağlar. Egzersizin bir başka avantajı da endorfin üretimini artırarak size ve çocuğunuza daha fazla refah sağlamasıdır.

Annelik Bağınızı Güçlendirir

Antropolojik olarak su, kadınsı dünya ve annelikle özdeşleştirilmiştir. Bu sayede su, bebekle empati kurmayı teşvik eder, benzer hisler yaşamanızı sağlar ve duyularımızın aldığı uyaranları hafifletir. Kendinizi suya sokmak size vücudunuzu ve bebeğinizi duyma ve hissetme şansı verir.

Güveni Artırır

Ne kadar hazırlıklı olursanız, fiziksel ve zihinsel durumunuz ne kadar iyiyse, doğum karşısında kendinizi o kadar güvende ve güçlü hissedersiniz ve bu sürecin doğal seyrini takip etmek için çok önemlidir. Suda egzersiz yapmak, iyi bir enerji yönetimini teşvik eder ve kendinize olan güveninizin yanı sıra vücudunuz üzerindeki farkındalığı ve kontrolü artırır.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu