DiyetGebelik

Hamilelik (Gebelik) Döneminde Diyet Nasıl Yapılır?

Hamilelik (Gebelik) Döneminde Diyet Nasıl Yapılır? Hamilelikte diyet yapmak konusu üzerine bir çok farklı düşünce ortaya atılmaktadır. Halk arasında hamileler ya da emziren annelerin diyet yapmamaları konusunda yaygın bir görüş vardır. Ancak gebelik süresince anne adaylarının kilolarını kontrol etmeleri şarttır.

Hamilelik (Gebelik) Döneminde Diyet Nasıl Yapılır? Annenin aşırı kilo alması hem doğumda hem de doğum sonrasında sıkıntıya neden olmaktadır. Bunun önlenmesi için gebelik döneminde sağlıklı beslenmeye yönelik diyetler uygulanmaktadır.

Hamilelikte Diyet Nasıl Yapılır

Gebelik dönemi, kadınların hem ruhsal hem bedensel olarak değişimden geçtiği bir dönemdir. Vücudun bu değişime uyum sağlayabilmesi için bazen özel beslenme programları uygulanması gerekir. Bu özel beslenme programlarının tamamı diyet olarak isimlendirilir.

Hamilelik (Gebelik) Döneminde Diyet Nasıl Yapılır
Hamilelik (Gebelik) Döneminde Diyet Nasıl Yapılır

Hamilelik döneminde uygulanan diyetler kilo vermeye yönelik değil, sağlıklı beslenme ve kilo kontrolü sağlamak içindir. Bu diyetleri bazen anne adayları kendileri uygularken bazen de doktor önerisi ve kontrolü ile yapmaktadır. Doktor kontrolünde uygulanan hamile diyetleri anne adayının normal kilosu, genel sağlığı ve gün içinde ihtiyaç duyduğu enerjiye göre belirlenmektedir. Yaşam şartları, gün içindeki hareketlilik, gebeliğin seyri ve daha bir çok faktörün etkilediği bu diyetlere kişi mutlaka sadık kalmalıdır. Beklenmeyen bir etki görüldüğünde diyeti öneren doktora danışılıp birlikte beslenme düzeninde değişiklik yapılmaktadır. Kişinin kendi kendine uyguladığı gebelik diyetlerinde bütün faktörleri kendisinin değerlendirmesi gerekmektedir.

Hamilelikte diyet yaparken dikkat edilmesi gereken maddelerden bazıları şunlardır:

Kesinlikle Kendinizi Aç Bırakmayın

Hamilelikte kişi sadece kendisini düşünerek hareket etmemeli. Fazla kilo almamak için alması gerekenden daha az besin almamalıdır. Bu durum bebeğin anne karnında yetersiz beslenmesine neden olmaktadır.

Yemek Yeme Düzenine Dikkat Edin

Gebelerin bu dönem içinde az ama sık sık besin tüketmeleri gerekmektedir. Ana öğünler atlanmamalı, gün içinde belirli saatlerde ara öğünler yapılmalıdır.

Yağ Tüketiminden Uzak Durun

Hamilelik döneminde yağ tüketimini azaltmak gerekir. Bu dönemde besinleri yağda kızartmak yerine ızgara ya da fırında pişirmek daha uygundur.

Kalsiyuma Dikkat Edin

Anne karnındaki bebeklerin gelişimi için kalsiyum çok önemlidir. Bebekler bu ihtiyaçlarını annelerinin kemiklerinden almaktadır. Bunun için anne adaylarının diyet yaparken peynir, süt gibi kalsiyum kaynaklarından uzak durmaması gerekir.

Omega-3 Önemli

Gebelikte Omega-3 hem anne hem bebek için önemlidir. Bu nedenle gebelikte diyet yaparken Omega-3 zengini ızgara balığın haftanın iki günü tüketilmesi gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu