Sağlık

Çocuklarda Diyabetin Nedenleri ve Belirtileri

Çocuklarda Diyabetin Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? Çocuklarda beslenme şeklinden kaynaklanan şekerin dengelenmesinde hormonların başında insülin geliyor.

Çocuklarda Diyabetin Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? Diyabetin bir diğer adı şeker hastalığı hormonlardaki bazı tepkimelerin bozulmasına bağlı olarak gerçekleşir. Diyabetin yaşlı hastalığı olarak bilinse de son zamanlarda çocuklarda ciddi anlamda artış göstermektedir.

Çocuklarda diyabet Tip1 ve Tip2 olarak ikiye ayrılır. Tip 1 diyabette insülin hormonun vermiş olduğu kan şekerinin dokularda ki girişi pankreasa zarar vermektedir. Tip 2 diyabette hastanın dokularında insülin hormonuna karşı duyarsızlaşma ve durumda kan dolaşımındaki şekerin dokulara ulaşmamasına neden olur.

Çocuklarda Diyabetin Nedenleri ve Belirtileri
Çocuklarda Diyabetin Nedenleri ve Belirtileri

Çocuklarda Diyabetin Nedenleri Nelerdir

Çocukluk döneminde rastlanan bu hastalık aile geçmişine bakılıyor. Eğer ki ailede diyabet hastası var ise çocuklarda görülme riski artıyor. Genetik olan bu hastalık her çocukta her bebekte görülecek diye bir şey değildir.

Tip 1 diyabetin en büyük sorunu insülin üretmeye yardımcı hücrelerde bağışıklık siste mininin aniden düşmesi sonucunda bu tür diyabet hastalığı meydana gelmektedir.

Tip 2 de artık küçük yaştaki çocuklarda görülmeye başlamıştır. Çünkü çocukların artık beslenme düzeninde ki bozukluklar diyabet hastalarının artmasına sebep olmuştur. Hazır paketlenmiş gıdaların vermiş olduğu zararlardan en büyüğü çocukların aşırı kilo almasına sebep olmuştur.

Çocuklarda Diyabetin Belirtileri Nedir

Diyabet hastalığı çocuklarda bazı tepkilerle kendini gösterir. Eğe ki çocukta sık sık karın ağrısı var ise bu bir belirtidir. Bunu yanında ağızda kuruluk hissi ve buna bağlı susuzluk hissi vardır. Bazı diyabet hastalarında kusma cilt kuruluğu nefeste kötü bir koku bırakır.

Çocuklarda Diyabetin Tanısı Nedir

Çocuğun tahlil sonuçlarında mutlaka sonuç verebilir. Kan şekeri 210 açlık şekeri 130 çıkıyor ise diyabet hastalığını çocuğun durumuna göre belirti verebilir. Bu vermiş olduğu belirtiler göz önünde bulunursa diyabet hastası teşhisi konulabilir.

Tanı koyma aşamasında doktorunuz yeterli bilgi alamadı ise çocuğa şeker yükleme testi yapılır. Bu testi yaparken özel hazırlanmış bir sıvı içirilerek 2 saat bekledikten sonra sonuç alınınca teşhis konulur.

Diyabet hastaları diyabetin vermiş olduğu hasarla böbrek ve göz hastaları için asla kontrollerini bırakmamalıdır. Diyabetten korunmak içi belenme düzenine dikkat etmesi gerekir.

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu