Finans

Hesap Numarası Kaç Haneden Oluşur?

Hesap Numarası Kaç Haneden Oluşur? Banka hesap numaraları para transferleri için kullanılan rakamlar topluluğudur. Genellikle elektronik fon transferlerinde IBAN numarası kullanılırken, havale işlemlerinde hesap numarası yeterli olur. Aynı zamanda hesap numaraları IBAN numaralarının sonunda yer alır.

Hesap Numarası Kaç Haneden Oluşur? Öncelikle hesap numaraları genellikle 8 haneli olarak bilinse de bu bir yanılgıdır. Çünkü hesap numarası bankadan bankaya farklılık gösterir. Bazı bankalarda 8 hane iken, bazı bankalarda 7 haneli olabilir. Yani her banka için IBAN numarasının sonundaki 8 hane hesap numarasını vermeyebilmektedir.

7 ve 8 Haneli Hesap Numarasına Sahip Bankalar

Halkbank, Türk Ekonomi Bankası, Yapı Kredi Bankası ve Finansbank 8 haneli hesap numarası kullanır. IBAN numarası her bankada TR ile birlikte toplam 26 hanedir ve bu IBAN numarasının son 8 hanesi hesap numarasını oluşturur. Bu klasik bir bilgi olmakla birlikte, her banka için doğru değildir. İş Bankası, Garanti Bankası, Akbank ve Denizbank ise 7 haneli hesap numarası kullanır. Yine IBAN numarasının son 7 hanesi çoğu zaman hesap numarasını verir. Ancak Denizbank bazı hesaplar için 7+3 yani toplamda 10 haneli hesap numarası kullanır.

Hesap Numarası Kaç Haneden Oluşur
Hesap Numarası Kaç Haneden Oluşur

Diğer Hesap Numaraları

Farklı basamak sayısına sahip bankalar, aynı zamanda kurumsal ve bireysel olarak da hesap numaralarını sınıflandırabiliyor. Örneğin Kuveyt Türk, Türkiye Finans ve Albaraka Türk 7+1 şeklinde hesap numarası kullanmayı tercih ediyor. Bunun yanında Ziraat Bankası ise 8+4 şeklinde bir hesap numarası kullanıyor. En yüksek hesap numarası sayısı ise Vakıfbank’a ait. Vakıfbank toplamda 17 haneli hesap numaraları ile hizmet veriyor. Dolayısıyla IBAN numarasının yarısından fazlasını hesap numarası oluşturmuş oluyor. İşletme hesaplarında bu sayı artabiliyor. Yani bankaların hesap numaraları sabit 8 haneli olmuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu