Diyet

Hızlı Kilo Vermek İçin Ne Yapılmalı?

Hızlı Kilo Vermek İçin Ne Yapılmalı? Pandemi dönemi sonrasında çok fazla kilo alan insanlar, en kısa sürede aldıkları bu kilolardan kurtulmak istiyorlar. Ancak kilo verirken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Ani bir şekilde kilo vermek sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle hızlı kilo vermekten çok sağlıklı kilo verme yöntemleri araştırılmalıdır.

Hızlı Kilo Vermek İçin Ne Yapılmalı? Kilo verildikten sonra ise eski kiloları almamak için oldukça dikkatli olmak gerekir. Çünkü verilen kilolar geri alınırsa bu kiloları vermek daha zor olacaktır. Peki, sağlıklı bir şekilde hızlı kilo nasıl verilir?

Öğün Atlamayın

Öğün atlamamak hızlı kilo vermenin püf noktalarından diyebiliriz. Çünkü öğün atladığınız zaman karnınız daha çok acıkacak ve daha çok yemiz olacaksanız. Acıkmadan yemek yerseniz daha az yemiş olursunuz. Bu nedenle öğün atlamamak oldukça önemlidir.

Uzun süre aç kalmak metabolizmayı yavaşlatır. Metabolizma yavaşlarsa birden yiyilen yiyeceklerin sindirilme süresi uzar. Metabolizmanın yavaşlamaması için mutlaka ara öğünlerde hafif şeyler yemeniz gerekmektedir.

Bol Bol Su İçin

Elbette bol bol su içmek kilo verirken önemlidir. Ancak her insan için içilen su miktarı aynı değildir. Eğer aşırı kilolu kişiler günde 2-3 litre su tüketebilir. Aşırı kilolu değilseniz bu kadar su vücudunuz için fazla olabilir. Kilosu fazla olmayan kişiler ise 1.5-2 litre arasında su tüketmeleri yeterli olacaktır. Unutmayalım her şeyin fazlası zararlı olduğu gibi suyunda fazlası zararlıdır.

Hızlı Kilo Vermek İçin Ne Yapılmalı1
Hızlı Kilo Vermek İçin Ne Yapılmalı1

Yürüyüş Yapın

Her insan sağlık durumları nedeniyle egzersiz yapamayabilir. Özellikle egzersiz yapamayan kişiler kilo vermek için mutlaka yürüyüş yapmalıdır. Ara ara hızlı, ara ara yavaş tempoda yapacağınız yürüyüşler kilo vermenizde size yardımcı olacaktır. Ama düzenli yürüyüş yapmanız gerektiğini unutmayın. Günde en az 1 saat kadar yürümeniz tavsiye edilmektedir.

Tuzu Azaltın

Kilo verirken yapılan en büyük hatalardan biri tuzu azaltmamaktır. Yemeklerinize asla sonradan tuz ilavesi yapmamalısınız. Unutmayın ki vücuda alınan fazla tuz miktarı su tutar.

Protein Ağırlıklı Beslenin

Kilo vermeye karar verdiyseniz karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durmalı, protein ağırlıklı beslenmelisiniz. İki öğün protein ağırlıklı beslenmek vücudunuz için yeterli olacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu