Sağlık

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir? İdrar yolu enfeksiyonu (İYE), idrar yolu etkenleri tarafından neden olunan bir enfeksiyondur. İYE, özellikle kadınlarda sık görülür ve ağrılı idrar yapma, sık idrara çıkma, idrarın kokusunun değiştiği ve koyu renkte olduğu gibi belirtilerle seyredebilir. İYE, çoğunlukla bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyondur, ancak virüsler ve mantarlar da nadir olarak neden olabilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir? İYE, idrar yolu etkenlerinin idrar yolu dokularına girdiği ve orada çoğaldığı bir enfeksiyon çeşididir. Bu etkenler, idrarınızın içinde bulunan bakteriler veya virüsler olabilir. İşte bu virüs ve bakteriler idrar yolunda çoğalır ve enfeksiyona sebep olur.

İYE belirtileri, cinsiyet ve yaşa göre değişebilir. İnsanlarda sık görülen belirtiler şunlardır:

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir
İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir

Ağrılı İdrar Yapma

İdrar yolu enfeksiyonu olan kişiler, idrar yaparken ağrı hissedebilirler. Bu ağrı, kasık bölgesinde veya idrarın çıktığı yerde olabilir.

Sık İdrara Çıkma

İdrar yolu enfeksiyonu olan insanlar, sık idrara çıkma ihtiyacı duyabilirler. Bu, gün içinde birkaç kez idrar yapma ihtiyacı duyulmasına neden olabilir.

İdrarın Kokusunun Değişmesi

İdrar yolu enfeksiyonu olan kişilerin idrarı, normal idrarın kokusundan farklı olabilir. İdrar, açık veya koyu renkte olabilir ve kokusu, çok kötü olabilir.

Ateş

İdrar yolu enfeksiyonu olan kadınlar, ateş hissedebilirler. Ateş, 38°C’nin üstünde olabilir ve vücut sıcaklığınız yükseldiğinde, terleme ve titreme gibi belirtiler de olabilir.

Kas Ağrıları

İdrar yolu enfeksiyonu olan erkekler, kas ağrıları hissedebilirler. Bu ağrılar, kasık bölgesinde veya sırtınızda olabilir.

Yukarıda yazdıklarımızın yanında idrar yolu enfeksiyonlarının başka belirtileri de vardır. O belirtileri de şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İdrar yaparken yanma
  • İdrardan kan gelmesi
  • Karın bölgesinde bazen çok bazen de az görülen şişkinlik
  • İdrarı zor tutma

Sonuç Olarak;

İYE, genellikle kadınlarda daha sık görülür, ancak erkeklerde de görülebilir. İYE, genellikle hafif bir enfeksiyondur ve önleyici önlemler alındığında ve belirtileri hafifletmek için uygun tedavi uygulandığında iyileşebilir.

İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri daha öncede söylediğimiz gibi cinsiyet ve yaşa göre değişebilir. Eğer sizde de yukarıda saydığımız belirtilerin hepsi veya bazıları varsa bir üroloji uzmanına görünmenizde fayda var. Lütfen İYE belirtilerinin ağırlaştığı durumlarda doktora gitmeyi ihmal etmeyin.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu