Sağlık

İnsülin Direnci Kilo Vermenize Engel Olabilir Mi?

İnsülin Direnci Kilo Vermenize Engel Olabilir Mi? Az yemenize rağmen kilo veremiyor ve çabuk acıkıyorsanız, tatlı ihtiyacı duyuyor ve tatlı yemeden yapamıyorsanız bu belirtiler insülin direnci varlığına işaret edebilir.

İnsülin Direnci Kilo Vermenize Engel Olabilir Mi? İnsülin direnci, kan şekerinin normal olmasına rağmen insülin hormonunun normalden fazla salgılanmasıdır. Birçok kişi, fazla yemek yememesine rağmen kilo veremediğinden dert yanar. Yaşlılık, steroid kullanımı, hormonlar ve bazı ilaçlar insülin direncine neden olabilir. Ama en önemli nedeni, şeker yönünden zengin beslenerek vücudun metabolizmasını bozmaktır. Bu sorun çağımızda çok sık rastlanan bir metabolik sendroma neden olmaktadır. İnsülin direncinin mutlaka önüne geçilmesi, karaciğere ve safra kesesine zarar veren bu durumun önleminin alınmasının sağlanması hayati önem taşır.

İnsülin Direnci Kilo Vermenize Engel Olabilir Mi
İnsülin Direnci Kilo Vermenize Engel Olabilir Mi

İnsülin Direnci Nedir?

Minein arkasındaki pankreasta üretilen bir hormon olan insülin, metabolizmada büyük bir öneme sahiptir. Sindirim sistemimiz sayesinde gıdalardaki şeker ve nişastalar glikoza döner. Glikoz ise kan dolaşımına girerek enerji üretir. İnsülin direnci ise kas ve yağ hücrelerinin insüline doğru biçimde tepki vermemesi sonucu, kandan glikozun emilmesi mümkün olmaz. Pankreastaki beta hücreler, daha fazla üretime geçer ve beta hücreleri insülin direncini ve kan şekeri seviyelerini sağlıklı düzeylerde tutar.

İnsülin Direncinin Nedenleri

Uzmanlara göre bel çevresindeki yağlar insülin direncinin nedenleri arasında başı çekiyor. Aşırı kilo ve fiziksel hareketsizlik insülin direncini arttıran etkenler arasında. Ayrıca göbek yağlarının insülin direncine neden olan hormonları üretebildiği de bazı deneylerde ortaya çıktı. İnsülin direncinin diğer nedenlerini şu şekilde açıklayabiliriz;

  • Aşırı kilo,
  • Şeker ve karbonhidrat ağırlıklı beslenme,
  • Fiziksel hareketsizlik,
  • Yanlış beslenme alışkanlıkları,
  • Alkol ve sigara kullanımı,
  • Steroid kullanımı gibi nedenler insüline neden olabilir.

İnsülin kendini polikistik over, yüksek insülin düzeyi, susuzluk ihtiyacı, sık idrara çıkma, vücut yaralarında geç iyileşme gibi belirtiler görülebilir. Bu tür belirtiler görüldüğünde, kilo vermenizde de sorun yaşanıyorsa en kısa zamanda bir dahiliye uzmanına ziyarette bulunmanız gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu