Sağlık

Kan Uyuşmazlığı Bebeklerde Kalıcı Sakatlığa Yol Açabilir!

Kan Uyuşmazlığı Bebeklerde Kalıcı Sakatlığa Yol Açabilir! Günümüzde çiftler arasında ortaya çıkan kan uyuşmazlığı, birçok kişiyi etkilemektedir. Bu yazımızda kan uyuşmazlığı hakkında bilinmesi gerekenleri anlatıyoruz. Daha çok çiftleri etkilediği düşünüldüğü zaman kan uyuşmazlığından asıl etkilenenlerse bebekler olmaktadır.

Kan Uyuşmazlığı Bebeklerde Kalıcı Sakatlığa Yol Açabilir! Kan uyuşmazlığı, anne adayının kan grubunun Rh negatif olması ve babanın da Rh pozitif olması durumunda ortaya çıkmaktadır. Anne ile babanın arasındaki kan uyuşmazlığından ise bebek etkilenmektedir. Doğum sonrası bebeğin bundan etkilenip etkilenmeyeceği ise, dünyaya gelen bebeğin kan grubuna göre ortaya çıkmaktadır.

Kan Uyuşmazlığı Bebeklerde Kalıcı Sakatlığa Yol Açabilir!
Kan Uyuşmazlığı Bebeklerde Kalıcı Sakatlığa Yol Açabilir!

Kan Uyuşmazlığı Ne Anlama Gelir?

Anne kanının Rh (-) negatif, babanın ise Rh (+) pozitif olması nedeniyle Rh uygunsuzluğu ortaya çıkmaktadır. Kan uyuşmazlığı probleminde en önemli konular arasında doğacak bebeğin kan grubun ne şekilde bulunacağıdır. Bu çiftler üzerinde dünyaya gelecek olan bebek pozitif veya negatif olabilmektedir. Eğer bebek negatif olması durumunda herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Fakat bebek pozitif ise kan uyuşmazlığı ortaya çıkmaktadır.

Kan Uyuşmazlığının Tehlikesi Nelerdir?

Eğer bebek pozitif bir kan grubuna sahip olması durumunda bu durumda anne adayının savunma sistemleri henüz doğmamış olan bebeğin kan hücrelerini olarak algılamakta ve harekete geçmektedir. Anne adayının savunma sistemi ilk olarak bu hücre sistemi ile karşı karşıya kalması durumunda bu durumda savunma sistemi harekete geçmemekte ve bebek kurtulabilmektedir. Bununla beraber Rh(+) hücreleri anne vücuduna girecektir. Gerekli önlemler alınmadığı zamanda daha sonraki gebelik dönemlerinin birinde anne adaylarının savunma sistemi doğmamış bebeğin kanı üzerinde Rh(+) hücrelere rastlamaktadır. Bu durumda ise savunma sistemleri devreye girmekte ve bebeğe zarar vermektedir. İlk gebelikte ortaya çıkan anti Rh antikor sistemleri bebeğe geçer ve bebeğin kanında geçmekte ve bebekte kansızlığa neden olmaktadır. Aynı zamanda yeni doğan sarılığı ortaya çıkabilir. Çünkü kansızlık ve sarılık bebeğin zayıf savunma mekanizmasını çökertmektedir. Kan uyuşmazlığı bebeklerde kalıcı sakatlığa yol açabilir. Bu nedenle bu soruna son derece dikkat etmeniz gerekir. Sizde gerekli önlemleri alarak bebeğinizin sağlıklı bir şekilde doğmasına yardımcı olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu