Yaşam

Kasko Poliçesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kasko Poliçesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? Kasko poliçeleri bazen çok karmaşık görünebilir yazımızda bu durumu daha anlaşılır bir biçimde nasıl kontrol altına alabileceğinize dair ipuçları vereceğiz.

Kasko Poliçesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? Kasko poliçesi yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunur bunlar olası bir hasarda aracınızı korumak için önemli kriterlerdir. Kasko poliçesi yapılmadan önce ilk önemli olan konu sigorta şirketi seçimidir. Sigorta şirketinin güvenilir ve tecrübeli olması hasar durumunda sizi sorunsuz bir sürece yönlendirecektir.

Araç Tipi

Sigorta şirketi seçiminden sonra aracınızın tipinin doğru bir biçimde poliçede seçildiğinden emin olmalısınız. Çünkü aracın tipi poliçede aracın değeri ile ilgilidir.

Kasko Poliçesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler1
Kasko Poliçesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler1

İhtiyari Mali Mesuliyet

İhtiyari mali mesuliyet üçüncü kişilere verilecek hasarları karşılamak için ayrılan tutardır. Olası çarpışmalı hasar anında cebinizden herhangi bir meblağ çıkmasını istemiyorsanız ihtiyari mali mesuliyet tutarını olabildiğince yüksek tutmalısınız. Eğer çarpıştığınız araç pert olursa bunun tutarını düşünerek bir seçim yapmanız gerekir. Bazı şirketler ihtiyari mali mesuliyet tutarını sınırsız olarak seçebilmenize olanak veriyor.

Servis Seçimi

Aracınızı yetkili servis mi yoksa sanayi servisinde mi yaptırmak istediğinize karar verdikten sonra poliçeye doğru giriş yapıldığından emin olun. Bazı poliçelerde sadece yetkili servis seçileceği gibi bazı poliçelerde sadece özel servis secimi yapılabilmektedir. Bazı poliçelerde de hem özel servis hem de yetkili servis secimi yapılabilir.

Kiralık Araç Hizmeti

Seçimlik olarak kiralık hizmet süreleri bulunur. Hasar durumunda araçsız kalmak sizin için sorun teşkil eder ise kiralık araç süresine dikkat etmeniz gerekecek. Bazı sigorta şirketleri onarım süreci boyunca size kiralık araç imkanı sunuyor.

Parça Türü

Hasar durumunda tedarik edilecek parçanın türü orijinal ya da yan sanayi olabilir. Size ve aracınıza hangisi daha uygunsa onu belirleyerek poliçe de istediğiniz parça olduğundan emin olun.

Muafiyetler

Servis secimi tek yönlü ise yani poliçeniz sadece özel servisi kapsıyorsa yetkili serviste hasarınızın onarımını yaptırmak isterseniz muafiyetle karşılaşırsınız. Bu nedenle poliçe üzerinde herhangi bir muafiyet olup olmadığından emin olun.

İndirimler

Sigorta şirketleri meslek ya da bazı gruplar için özel indirimler tanımlar bu indirimlerin doğruluğundan emin olun. Aksi halde meslek indiriminiz yanlış girildiyse hasar anında yapılan indirim tutarı kadar kısmını ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Sigorta şirketleri kullanıcı indirimleri de uygulamaktadır. Poliçe üzerine bir ve iki kullanıcı tanımlanabilir. Kullanıcı tanımlandığında aracı sadece tanımlanan kişilerin kullanacağına dair bir söz vermiş olacaksınız ve bu sayede indirim kazanmış olacaksınız. Fakat hasar durumunda tanımlanan kullanıcılardan biri değil de başka bir kişi sürücü koltuğunda ise bu durum hasarın tamamının sigorta şirketi tarafından ödenmemesi durumunu yaratır.

Sigorta şirketlerinin her geçen gün yeni uygulamaları bulunuyor. Bu nedenle güncelliğine ve bilgisine güvendiğiniz sigorta acentenize danışmayı unutmayın.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu