Teknoloji

Küresel Isınmaya Karşı Hidrojen İle Çalışan Tren!

Küresel Isınmaya Karşı Hidrojen İle Çalışan Tren! Küresel ısınma, son zamanlarda dünya insanlarının sıklıkla duyduğu bir sorun olarak bilim insanları tarafından göz önüne serilmektedir. İnsanların kendi elleri ile yaşadıkları gezegen üzerinde geri dönmeyecek zararları ortaya çıkarması neticesinde, küresel ısınma gibi doğal felaketler dünyanın sonunu getireceği ifade edilmektedir.

Küresel Isınmaya Karşı Hidrojen İle Çalışan Tren! Karbon emisyonunun yol açtığı etkenlerin küresel ısınmayı tetiklemesi, bilim insanlarını yeni arayışlara itmektedir. Bundan dolayı karbon emisyon oranının nötrlenmesi maksadı ile çevreci özellik gösteren yakıtlara yönelinmesi gerekmektedir.

Küresel ısınma gibi doğal sorunlar karşısında çevre dostu yakıtlar ile çalışacak olan ulaşım araçlarının geliştirilmesi konusuna bilim insanları büyük önem vermektedir. Büyük önem taşıyan bu konu kapsamında Almanya, hidrojen ile çalışabilen tren çalışmasına başlamaktadır. 2024 senesinde faaliyete geçeceği açıklanan hidrojen ile çalışan tren, karbon emisyon değerinin olmaması ile ön plana çıkmaktadır. Küresel ısınma gibi sorunun bu gibi araçlar ile yok edilmesini planlayan bilim insanları, bu şekildeki gelişmelere büyük önem vermektedir.

Küresel Isınmaya Karşı Hidrojen İle Çalışan Tren!
Küresel Isınmaya Karşı Hidrojen İle Çalışan Tren!

Almanya’nın Küresel Isınmaya Karşı Çözümü

Almanya içerisinde ve güneyinde yer alan Bavyera eyaleti, küresel ısınmaya karşı bir çözüm yolu olarak hidrojen ile çalışabilen bir tren kullanmayı planlamaktadır. Demir yolu operatörü olan Bayerische Regiobahn ile Siemens Mobility arasında bir kiralama sözleşmesi imzalanmaktadır. Gerçekleştirilen bu anlaşma ile birlikte hidrojen ile çalışan trenin hayata geçirilmesine bir adım daha yaklaşılmaktadır. 2024 senesi Ocak ayı içerisinde faaliyete geçmesi beklenen hidrojen ile çalışan tren konusunda Siemens tarafından bir açıklama yapılmaktadır.

Firma tarafından yapılan açıklamada, 2023 senesinin ortalarına doğru Füsse ile Ausburg arasında yer alan bir güzergahta deneme testlerinin gerçekleştirileceği bilgisi yer almaktadır. Bunun dışında birçok bölgede başlayacak olan denemeler neticesinde Ocak 2024 senesinde resmi olarak yolculuk hizmetlerinin başlatılmasının planlandığı açıklanmaktadır.

Öncelikle iki vagonu bulunan trenin çalışabilmesi maksadı ile tavana monte edilen ve zeminde yer alan piller içeren yakıt hücrelerinin kullanımı esasına dayalı olarak hareket etmektedir. Hidrojen ile çalışabilme kabiliyeti bulunan mekanizma, demiryolu taşımacılığı sisteminden karbon atığını arındırma maksadı ile yaşama geçirildiği ifade edilmektedir. İklim hedefleri doğrultusunda önemli bir katkı sağlayacağının da altı çizilmektedir. Uluslararası enerji ajansı tarafından desteklenen bu gelişme, çok yönlü bir enerji taşıyıcısı olarak ifadeler indirilmektedir. Hidrojen, içerdiği özellikler sayesinde çok çeşitli uygulamalara sahip olduğu ve de ulaşım sektörü başta olmak üzere birçok endüstri içerisinde kullanıldığının görüldüğü vurgulanmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu