Yaşam

Kurumuş Saksı Çiçekleri Nasıl Canlandırılır?

Kurumuş Saksı Çiçekleri Nasıl Canlandırılır? sorusu evinde gözü gibi baktığı çiçeklerin kurumaya başladığını gören herkesin sorduğu sorulardan biridir. Ama sakın panik yapmayın. Yapacağınız bir kaç şey ile eve renk katan çiçeklerinizi kurtarmanız mümkündür. Nasıl mı? İşte cevabı..

Kurumuş Saksı Çiçekleri Nasıl Canlandırılır? Evlerinizde veya iş yerlerinizde beslediğiniz kurumuş saksı çiçekleri nasıl canlandırılır kısaca bu konuyu anlatacağız. Evlerde bakılan çiçekler hem keyifli hem de zor ve zahmetli olan uğraşlardır. Çiçeklerin kurumadan, solmadan ve ölmeden bakılabilmesi için bazı hususların iyi bilinmesi gerekir. Öncelikle hangi bitki saksıya uygun hangi değil, hangi saksı bitkiler ne tür ortamlardan hoşlanır veya hoşlanmaz ne kadar su gereklidir gibi bitkilere ait bir çok özelliğin bilinmesi gerekir. Ancak yapılan bazı hatalar nedeni ile çiçeklerin kurumasına neden olunabiliyor. Sizde saksı bitkilerinizin kurumasından ve solmasından şikayet ediyorsanız şu yöntemleri uygulayabilirsiniz:

Kurumuş Saksı Çiçekleri Nasıl Canlandırılır
Kurumuş Saksı Çiçekleri Nasıl Canlandırılır

Kurumuş Çiçekler Nasıl Canlandırılır?

Gübreli toprak uygulaması, sigara külü uygulaması, buz ve sıcak su yöntemleri ile kurumuş çiçekler nasıl canlandırılır sorusuna etkili çözümler sunuluyor. Saksıdan bitkilerin dikkatlice çıkartılması gerekir. Bu esnada çiçeklerin köklerine zarar verilmemesine dikkat edilmelidir. Başka bir saksı içerisine gübreli toprak koyulması sağlanmalıdır. Kökleri temizlenen bitki gübreli toprağın bulunduğu saksı içerisine konumlandırılır. Diğer yöntem sigara külü yöntemidir. Çok fazla olmaması koşulu ile bir miktar sigara külünün saksı bitkilerinin topraklarına eklenmesi çiçeklerin yeniden canlanmasında etkilidir. Diğer bir yöntem de buz ve sıcak su uygulamasıdır. Bitkilerin köklerine bir miktar buz konulur. Ardından buzların üzerine sıcak su dökülür. Bu işlem düzenli aralıklarla tekrarlandığında ise solmuş çiçekler yeniden canlanır.

Çiçek Nasıl Canlandırılır?

Gerek saksı gerekse saksı dışında yetişen bitkiler olsun öncelikle yapılması gereken uygulama çiçek nasıl canlandırılır konusuna verilecek ilk cevabı oluşturup kuruyan diğer bitki dallarının kesilmesi olacaktır. Bunun yanı sıra seramik saksı kullanmakta iseniz toprağın hızlı kurumasına neden olan bu saksılarınızı değiştirmeniz gerekecektir. Fazla ısı ve güneş alan bitkilerde kurumaya neden olan diğer nedenlerdir. Bu hususlara dikkat edilerek kuruyan çiçekler yeniden canlanır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu