Moda

Moda ve Moda Haftası Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Moda ve Moda Haftası Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey! Moda, kadınlar için her zaman önemli olmuştur. Günümüzde erkekler de en az kadınlar kadar modaya önem verir olmuştur.

Moda ve Moda Haftası Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey! Moda neredeyse günden güne değişmektedir. Her sezon farklı bir stil ortaya çıkmaktadır. Medya, moda için çok önemlidir ve her yeni stilin yayılması medya aracılığıyla gerçekleşir. Özellikle sosyal medya, günümüzde modanın yaygınlaşmasını sağlayan temel araçtır.

Geçmişte moda, dergilerden ve gazetelerden takip ediliyordu. Dünyaca ünlü moda dergisi Vogue, 1892 yılında kuruldu. İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Türkiye ve diğer ülkelerde yayınlanan Vogue, dünyanın en uzun süreli moda dergisidir. Günümüzde ise en çok internet üzerinden tasarımların, trendlerin dünyaya yayıldığını görüyoruz.

Moda ve Moda Haftası Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!
Moda ve Moda Haftası Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Moda Haftası

Moda haftası büyük bir endüstri etkinliğidir. Moda haftası, moda başkentlerinin her birinde düzenlenmektedir. Bu etkinliklerin ilk kez Paris’te düzenlendiği sanılsa da, aslında ilk kez New York’ta 1943 yılında düzenlenmiştir. Günümüzde özellikle Paris’te, Londra’da, Milano’da, New York’ta düzenlenen etkinlikler, dünya modasına yön vermektedir. Dünya çapında kırktan fazla moda haftası düzenlenmektedir. Moda haftasında, tasarımcılar ve moda evleri son koleksiyonlarını sergilemektedir. Peki, moda haftası neden bu kadar önemli? Çünkü bu etkinliklerde sergilenen tasarımlar dünyadaki stilleri etkilemekte ve hatta yön vermektedir. Bu etkinlikler, sonbahar/kış ve ilkbahar/yaz koleksiyonu olarak yılda iki kez gerçekleşir. Kadın kıyafetlerinin ilk haftası New York ve ardından Londra, Milano ve Paris’te düzenlenir.

Moda haftası, aslında yalnızca 10 dakika süren bir gösteridir. Ancak bu kısacık süren gösteri için aylarca çalışılır ve hazırlıklar yapılır. Bu gösteride sadece kıyafetlere yer verilir. İzleyicilere giyim eşyaları ve kıyafetler sergilenir. Bu etkinliklere sadece davet edilenler gidebilmektedir. Yani çok paranız olsa, gerçekten çok zengin bir insan olsanız bile davet edilmemişseniz bu etkinliklere katılamazsınız. Çünkü bu etkinliklere gitmek için bilet satılmaz. Sadece davet edilenler bu haftalara katılabilirler. Bu etkinliklere davet edilmek için, editör, influencer, vlogger, blogger veya yazar olmalısınız. Modayla ilgili bir yazar, bir dergi editörü, sosyal medyada, instagramda bir influencer, kişisel bir blog sahibi iseniz davetiye alma şansınız var. Ama elbette başarılı olduğunuzu kanıtlamanız gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu