Moda

Modanın Tanımı ve Modayı Etkileyen Unsurlarla İlişkisi

Modanın Tanımı ve Modayı Etkileyen Unsurlarla İlişkisi! Moda kavramı, yaşam tarzımızı oluşturan faktörlerden en önemlileri arasında yer alır. Evde kullandığımız eşyalardan tutun da, giydiğimiz kıyafetler hatta yaptığımız yemekler bile modanın dönemsel seçkinliği içerisinde yer alır. Modanın tanımı ve modayı etkileyen unsurları özetleyecek olursak, herkes için özgün bir tanım yapılabilir.

Modanın Tanımı ve Modayı Etkileyen Unsurlarla İlişkisi! Hayatımızda, ihtiyaçlarımız öncelikli olarak gelir. Ancak herkesin ısınma, barınma, yeme, içme ve kullanma alışkanlıkları bireye özgüdür. Ne kadarı ihtiyaç ya da ne kadarı tüketim alışkanlığından kaynaklanır bunu sorgulamak gerekir. Moda, adeta görünmeyen ama etkisini oldukça fazla sürdüren bir akımdır.

Modanın Tanımı ve Modayı Etkileyen Unsurlarla İlişkisi
Modanın Tanımı ve Modayı Etkileyen Unsurlarla İlişkisi

Ekonomi ve Moda

Ekonomi ve moda, yakından ilişkili iki kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkelerdeki ekonomik durum, modayı belirleyen en önemli faktördür. Ülkenizin ekonomi ne düzeydeyse, orada “moda” diye tanıtacağınız ve insanlara “kullanın” diye sunacağınız şey de o ölçüde olacaktır. Savaş yapılan ve kıtlıkla mücadele eden bir ülkede, pahalı ve lüks kıyafetleri insanlara moda diye sunamazsınız. Orada tanıtacağınız şey, daha makul ve kullanışlı kıyafetlerin tanıtılmasıdır. İnsanların alım gücü de aslında modadaki talebi de belirleyecektir.

Ekonomik durumu iyi olmayan bir ülkede siz “ipek kumaş” modası yaratamazsınız. Çünkü ipek, az bulunan ve son derece de maliyetli olan bir üründür. Herk kesimin tercih edeceği daha kanaatkar ürünler tercih edilerek, insanların ihtiyaçlarına hitap edilmelidir.

Teknoloji ve Teknolojide Moda Etkisi

Teknoloji ve teknolojide moda etkisi, özellikle son zamanlarda birçok insanın uyguladığı, hatta son derece hızlı bir şekilde insanların uygulamasını sağlayan önemli etkiye sahiptir. İnsanlar, izledikleri film, tiyatro gibi faaliyetlerdeki başrol oyuncularının ya da diğer oyuncuların kıyafetinden tutun da saç modellerine kadar her türlü kullanılan tarzı hemen örnek alıp benimseyebiliyorlar. Sonra herkes bunu konuşuyor ve uyguluyor oluyor. Hatta mağazalar, satış yaparken ilgili film adını kullanarak “şunun tokası”, “bunun kemeri” geldi diye satış yapıyor ve daha fazla insan çekmeye çalışıyor. Bu noktada, teknolojinin insanlar üzerinde çok çabuk şekilde etkisini gösterdiğini gözlemleyebiliyoruz. Gördüklerimizi, beğenmenin yanı sıra bizim duruşumuza ve tarzımıza yakışıp yakışmayacağına dikkat etmekte de fayda var.

 

 

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu