Gebelik

Şişmanlık Arttıkça Hamilelik Oranı Düşüyor

Şişmanlık Arttıkça Hamilelik Oranı Düşüyor! Kilo alımının artması vücutta çeşitli olumsuz etkilere yol açmaktadır. Bunlardan biri de hamilelik üzerinde görülmekte ve şişmanlık arttıkça gebelik oranı düşmektedir.

Şişmanlık Arttıkça Hamilelik Oranı Düşüyor! Yapılan bilimsel çalışmalara göre kilo alımının tüp bebek tedavi üzerinde zararlı etkilerinin olduğu ortaya çıkarılmıştır. Anne olmak isteyen kadınların karşıtlığı sorunlar beslenme şekilleri ile paralellik göstermektedir. Şişman kadınlarda tüp bebek tedavisi esnasında daha az sayıda embriyo oluşmaktadır. Aynı zamanda döllenme de daha az olmaktadır. Bu durum bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Beslenme şeklinin hazır gıdaya daha yatkın olması anne olma derecesini azaltmaktadır. Bu durumda olan kadınlar normal yollar ile hamile kalamayıp tüp bebek tedavisine başvurduğunda yumurtalar daha az döllenmekte, östrojen seviyeleri daha düşük olmaktadır. Dolayısıyla kilo oranı arttıkça gebelik oranı düşer ve buna bağlı olarak da canlı doğma oranları azalır.

Şişmanlık Arttıkça Hamilelik Oranı Düşüyor
Şişmanlık Arttıkça Hamilelik Oranı Düşüyor

Kilo Oranı Ve Hamilelik

Hamilelikte aşırı kilo alımı bebek üzerinde olumsuz etki meydana getirmektedir. Şişman kadınlarda yumurtlama düzenli olmamakta ve bundan dolayı gebelik tarihi de doğru olarak hesaplanamamaktadır. Bunun yanı sıra şişman anne adaylarının bebeklerinin normal bebeklere oranla daha büyük olma olasılığı vardır. Ayrıca aşırı kilo, doğum sırasında yaşanabilecek komplikasyon riskini de artırmaktadır. Hatta bazı bebeklerde anomali ve ölüm gibi riskler de meydana gelmektedir. Bundan dolayı anne adaylarının kilo oranı ve hamilelik konusunda son derece dikkatli davranmaları tavsiye edilmektedir.

Şişmanlık Ve Hamilelik

Kadınlarda obezlik vücut kitle endeksine göre boy ve ağırlık ortalamasının otuzun üzerinde olduğu durum olarak tanımlanmaktadır. Hafif kilolularda erken doğum riski yüzde yetmiş beş iken kilo oranı arttıkça erken doğrum riski yaklaşık 2,4 kat daha fazla olmaktadır. Bundan dolayı kilo almaya elverişli anne adaylarının dikkatli olmalarında fayda vardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu