Gebelik

Normal Doğum Korkusunu Yenmenin Yolları

Normal Doğum Korkusunu Yenmenin Yolları Nelerdir? Hamile kadınlar için normal doğumun oldukça acılı ve zor olduğuna dair inanışlar bulunmaktadır. Yapılan bilinçlendirme ile bu korku ortadan kaldırılabilmektedir. Bizde bu yazımızda normal doğumun faydalarını ve normal doğum korkusunu yenmenin yollarını sizler için ele aldık.

Normal Doğum Korkusunu Yenmenin Yolları Nelerdir? Hamile kadınlar için normal doğum konusunda oldukça acılı ve sancılı bir süreç olarak adlandırılmaktadır. Ve bu sebepten dolayı birçok kadın normal doğum yerine sezaryen doğumu tercih etmektedirler. Bu doğum şekli günümüzde doktorlar tarafından kesinlikle önerilmemektedir. Hem anne hem de bebeğin sağlığı için en ideal doğum normal doğumdur. Ancak normal doğumun çok riskli olduğu durumlarda sezaryen doğum önerilmektedir. Kadınların normal doğuma yönlendirmek için normal doğum korkusu konusunun ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Normal Doğum Korkusunu Yenmenin Yolları
Normal Doğum Korkusunu Yenmenin Yolları

Normal Doğum Korkusunun Bilinçlendirilerek Yenilmesi

Normal doğum korkusu birçok kadında görülen bir durumdadır. Ve bu korku kadınlara sezaryenle doğumu tercih etmelerine sebep olmaktadır. Hamilelik ve doğum oldukça hassas bir durum olduğu için kadınların normal doğuma olan bakış açılarını değiştirmek oldukça önemlidir. Bu durum içinde en geçerli yol normal doğum korkusunun bilinçlendirilerek yenilmesi durumudur. Çünkü zorlama yolu ile normal doğuma teşvik etmek çok daha negatif durumların oluşmasına sebep olacaktır. Bu durumda yapılacak en iyi yol hem normal doğumu kolaylaştırıcı yöntem ve egzersizleri anlatmak hem de normal doğumun hem anne hem de bebeği için faydalarını net bir şekilde ortaya koyabilmek olmalıdır.

Normal Doğumun Faydaları

Normal doğumun faydaları oldukça fazladır. Özellikle anne adayları için normal doğumun faydaları anlatılarak normal doğum korkusunun daha rahat yenilmesi sağlanmaktadır. Bu faydalar ise şu şekildedir;

  • Anne doğum sonrasında çok daha hızlı iyileşmektedir.
  • Doğum sonrası ağrı ve sancı çok daha az olmaktadır.
  • Annelerde enfeksiyon, kanama gibi durumların oluşma riski neredeyse yok denecek kadar azdır.
  • Bebeklerin bağışıklık sistemleri daha kuvvetli olur.
  • Anne sütü daha erken gelir ve daha saf olmaktadır.
  • Bebeklerin solunum problemleri riski ortadan kalkmaktadır.
  • Anne bebek arasındaki bağ çok daha kuvvetli olmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu