Eğitim

Öğrenim Kredisi Nedir ve Kimler Faydalanabilir?

Öğrenim Kredisi Nedir ve Kimler Faydalanabilir? Öğrenciler için, öğrenim kredisi başvuru süresi oldukça önemlidir. Öğrenim kredisi öğrencilerin ihtiyaçları açısından da önemlidir. Türk vatandaşı olan herkes başvuru yapabilmektedir.

Öğrenim Kredisi Nedir ve Kimler Faydalanabilir? Öğrenim kredisi durumu uygun olan öğrenciye verilmektedir. Öğrenim kredisi geri dönüşümlüdür. Okulunuz bittikten iki yıl sonra geri ödemeye başlarsınız. Ödeyeceğiniz miktar ilköğrenim kredinizi alacağınız zaman imzaladığınız kağıtta yazmaktadır. Ön lisans okuyanda lisans okuyanda başvuru yapabilir. Öğrenim kredisi almak kişi için oldukça kurtarıcıdır. Bu sayede harçlığı her ay düzenli olarak yatmaktadır. İdareli kullanmayı başarır ise tek kişiye yetecek şekildedir. Bir öğrenci hem burs hem öğrenim kredisi alamaz. İkisinden sadece birini alabilir.

Öğrenim Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır

İnternet üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurunuzu yaparken dikkat etmelisiniz ve hata yapmamalısınız. Bir hata olmaması açısından e-Devlet’e girerek kontrollerinizi yapmalısınız. Hatalı başvurular geçersiz sayılır ve öğrenim kredisinden yararlanamazsınız. Başvurunuz da ekonomik durumunuzdan ailenize kadar birçok bilgi alınmaktadır. Bunların değerlendirilmesi sonucu kredi mi burs mu alacağınız kararlaştırılır. Durumu uygun olan öğrencilere kredi verilmektedir. Durumu uygun olmayan öğrencilere ise burs verilmektedir.

Öğrenim Kredisi Nedir ve Kimler Faydalanabilir
Öğrenim Kredisi Nedir ve Kimler Faydalanabilir

Öğrenim Kredisi ve Burs Farkı Nedir

Öğrenim kredisi durumu uygun öğrencilere verilir ve okul bittikten sonra geri ödemesi yapılır. Burs ise belirli bir öğrenci sayısı vardır ve o kişilere burs verilir okul bittikten sonra geri ödenmesi istenmez. Öğrenim kredisi aldıktan sonra ödeme şekli aylık taksitler ile yapılmaktadır. Belirlenen ücretler her ay yatırılarak geri ödemenizi yapmış olursunuz.

Kimler Burstan Faydalanabilir

Şehit ve gazi çocukları, ebeveynleri vefat edenler, milli sporcular faydalanabilir. Bunlar için belge istenmektedir. Bunların dışındaki kişiler ise öğrenim kredisi alabilirler.

Öğrenim Kredisi Alamaz

Yabancı uyruklu vatandaşlar öğrenim kredi alamazlar. Öğretim yılı kaybı olanlar öğrenim kredisi alamazlar. Polis akademisine ve askeri okullara giden kişiler öğrenim kredisi başvurusu yapamazlar. Gerçek dışı bilgiler verenler ve fazla süre okul hayatı devam edenler öğrenim kredisi alamazlar.

Okul hayatı bitmiş bir kişi öğrenim kredisi alamaz başvuru yapsa da geçersiz sayılır. Öğrenim kredisi almak için öğrenim hayatınızın devam ediyor olması gerekir. Öğrenim kredisi aldıktan ve mezun olduktan iki yıl sonra ödemeye başlamaz iseniz faiz işlemektedir. Üretici fiyat endeksi üzerine eklenir ve fazlasıyla ödeme durumunda da kalabilirsiniz. Bu sebepten dolayı kendisini sıkıntıya düşürmeyecek ve geri ödemesini yapamayacak kişiler öğrenim kredisi almamalıdır.

Öğrenim Kredisinin Kesildiği Durumlar Nedir

  • Kayıt dondurma
  • Mahkum olma
  • Öğrenim kurumundan ayrılma
  • Kredi almaya yeterli bulunmayan öğrenciler öğrenim kredisi alma

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu