Sağlık

Omurganın Bölümleri ve Görevleri Nelerdir?

Omurganın Bölümleri ve Görevleri Nelerdir? Omurganın bölümleri dört kısımdan oluşmaktadır. Bu kısımlar, sevikal bölüm olan boyun kısmının işleyişini ortaya koymaktadır. Bunun bir diğer bölgesi ise, torasik kısımdır.

Omurganın Bölümleri ve Görevleri Nelerdir? Torasik kısım insan gövdesinin hareket etmesini sağlayan bölümünü kapsamaktadır. Lumbar bölümü bel kısmını destekleyen omurganın bölümünü ifade etmektedir. Sakral bölümü ise insan vücudunda omurganın kuyruk sokumunun olduğu bölümünü kapsamaktadır.

Omurganın Bölümleri ve Görevleri Nelerdir
Omurganın Bölümleri ve Görevleri Nelerdir

Bel fıtığı rahatsızlığı, bel bölgesinde meydana gelen omurların zedelenmesine bağlı oluşan rahatsızlığı ifade etmektedir. Yani lumbar bölümünde meydana gelen omur disklerinde yaşanan sorunları ifade etmektedir. Bu bölüm de beş adet kısımdan oluşur. L1, L2, L3, L4 ve L5 olmak üzere beş farklı bölge olarak adlandırılır. Bu numaraların başına gelen L harfi de lumbar bölgesinde olan sorunu ifade etmektedir.

Omuriliğin iç kısmında yer alan disklerin yüzde 80 oranı sudan ibarettir. Jel yapısında olan bu doku kolajen ile proteoglikan içermektedir. Bu bağ dokularının zarar görmesi de bel fıtığı riski ile hastaları karşı karşıya getiren bir durum oluşturmaktadır.

Bel Fıtığı Nedir

Bel fıtığı L 1 kısmı ile L 5 bölgesinin arasında kalan alanda omurlarda oluşan sinir sıkışmasıdır. burada bir sorun olduğunu ifade eden durumdur. omuru oluşturan disklerin içinde bulunan sıvıların dışarı çıkması ya da kayma yaşamasıyla meydana gelir. Sinir sıkışması, sinirleri uyardığı için aşırı derecede bel ağrısı yapan bir durum oluşur. Bu durum da kişide direkt sinir uçlarına etki eder. Bu rahatsızlığın ilerleyen aşamalarında bacağa etki eder. Bel ağrısı, bacak arısı, bacakta uyuşma ya da bacağı hareket ettirememe gibi durumların rotaya çıkmasına enden olan etmenleri oluşturmaktadır. Bu fıtık hali, omurga sisteminin herhangi bir bölümünde meydana gelebilen bir durumu ifade etmektedir.

Her disk kendi içerisinde halka şeklinde oluşmakta ve bu da çevresinde sinirler ve baplar ile korunmaktadır. Kasların ve bağların yırtılması sonucunda meydana gelen bu durumun vermiş olduğu şiddetli ağrılar hastaların bel fıtığı konusunda endişe yaşamasına yol açmaktadır. Çeşitli nedenler ile meydana gelen durumları ifade etmektedir. Ağır kaldırmak beli zorlamak ya da yanlış duruş şekilleri el fıtığının oluşmasın konusunda temel etmenler olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu