Yaşam

Parfüm ve Esanslar Hakkında Merak Edilenler

Güzel kokuların birleştirilmesi ile elde edilen kokulara verilen ad olan parfüm kozmetik sektöründe tercih edilir. Parfüm başta ferahlık olmak üzere güzellik ve temizlik etkisi vermektedir. Parfümün içeriğinde aromatik karışımlar, kimyasal maddeler ve kokulu yağlar bulunmaktadır.

Ayrıca parfümün tarihçesi eski yıllara dayanır. Özellikle parfüm 4000 yıl önce Sümerler tarafından bulunmuştur. Peygamber Efendimiz zamanında güzel kokular sürerdi. Peygamberimizin hatta sukke adı verilen koku kutusu bulunmaktaydı. Hz Aişe validemiz özellikle Peygamber Efendimizi güzel kokulu elbiseler ile giydirirdi. Hz Aişe validemizin sürmüş olduğu kokuya ise zerire adı verilirdi.

Peygamber Efendimiz güzel kokular ile ilgili şöyle buyurmaktaydı: “Bu dünyada üç şeyi sevdim. Gözümün nuru olan çok sevdiğim namaz, güzel koku ve eşlerim. Bizler de Peygamber’imizin izinden giderek her daim temiz kıyafetler giymeli temiz olmalı ve güzel kokular sürmeliyiz.

Eğer parfüm yerine  esans kullanmak istiyorsanız esanslar daha çok bitkilerden elde edilmektedir. Mesela piyasada yasemin yağı esansı, menekşe, çam yağı, çilek, kayısı ve nane esansları yer almaktadır. Esansların kokuları genelde parfümlere göre daha ağırdır. Esanslar çiçeklerden yapılmış ise içerisinde ilkbahar havası taşır. İlkbahar havası taşıyan esaslar insanlarda tazelik ve canlılık hissi uyandırır.

Parfüm ve Esanslar Hakkında Merak Edilenler
Parfüm ve Esanslar Hakkında Merak Edilenler

Parfüm ve Esanslar Kullanım Alanları

Parfüm ve esanslar özellikle kozmetik sektöründe oldukça değerli ürünlerdir. Her ikisi de doğal kaynaklarla elde edilir. Haliyle doğal kaynaklardan elde edilen parfüm esans piyasadaki satış fiyatı etiketinde artışlar gözlemlenir. Ayrıca esanslar bazen gıda sektöründe de pastalara veya tatlılara katılarak kullanılabilir. Esansların içerisinde alkol ve bitkiler yer almaktadır. Özellikle bitkilere ve alkole alerjisi olmayan kişiler esans tercihinde bulunmalıdır.

İnternetten Parfüm ve Esans Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İnternet üzerinden alışveriş yapmak her geçen gün artış göstermektedir. Müşteriler başta giyim olmak üzere yiyecek, içecek, teknoloji ve ev araç gereçlerini dijital platformlar üzerinden gerçekleştirmektedir. Fakat kokusunu test etmediğimiz parfüm ve esansları dijital platformlardan almamız sorunlara yol açabilmektedir. Özellikle internetten parfüm almadan önce sitenin güvenilir olmasına özen gösterin. Eğer site üzerinde kilit işareti bulunursa site güvenilir site kategorisinde değerlendirilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu