Sağlık

Propolis Nedir, Nasıl Tüketilir, Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Propolis Nedir, Nasıl Tüketilir, Sağlığa Faydaları Nelerdir? Doğada bulunan birçok bitki insan sağlığına birçok yönden fayda sağlamaktadır. Propolis’de aynı şekilde insan sağlığına çok büyük faydaları bulunan arı ürünlerinden bir tanesidir.

Propolis Nedir, Nasıl Tüketilir, Sağlığa Faydaları Nelerdir? Propolis nedir? Konusuna gelecek olursak; arıların, bitkilerin sap, tomurcuk ve yapraklarından toplamış oldukları antimikrobiyal etkiye sahip olan ve çok güçlü antioksidanlar içeren doğal üründür. Arılar genellikle propolisi kovan içerisinde ki mikropları yok etmede ve kovanın sterilizasyonunu korumak amacı ile kullanmaktadır. Doğada böyle bir göreve sahip olan propolis kuşkusuz insan vücuduna da birçok farklı özelliklerde katkılar sunmaktadır. Hem yetişkinlerin hem de çocukların dış etkenlere bağlı olarak maruz kaldıkları mikroplardan dolayı hastalıklara yakalanmaktadır. Bu hususta en iyi önlem ise düzenli propolis kullanımıdır. Düzenli şekilde propolisin tüketilmesi bağışıklığın güçlenmesine ve sıklıkla hastalıklara yakalanmanın ciddi oranda azalmasına etkisi olacaktır.

Propolis Nedir, Nasıl Tüketilir, Sağlığa Faydaları Nelerdir
Propolis Nedir, Nasıl Tüketilir, Sağlığa Faydaları Nelerdir

Propolisin Sağlığa Faydaları

Yüzyıllar boyunca propolis geleneksel tıp uzmanlarınca apse tedavisinde kullanılmıştır. Ayrıca enfeksiyonlarla mücadelede ve yaraların iyileştirilmesi hususunda da kullanılmıştır. Dış etkenlere bağlı olarak gerçekleştirilen bu uygulamalara esas olarak insan vücuduna da katkıları üst düzeydir. Zorlu hastalıklardan bir tanesi olan kanserin tedavi aşamalarında da destekleyici olarak kullanılmaktadır. Birçok bilimsel araştırmaya da konu olan propolisin sağlığa faydaları çok yönlüdür. Sindirim sistemine doğrudan faydası söz konusu olurken ayrıca diş sağlığı ve deri hastalıklarına da iyi gelmektedir. İyileştirici özelliğinin yanı sıra koruyucu özelliğe de sahip olması olası hastalıkları önceden ortadan kaldıracaktır.

Ağızda çıkan yaralar, uçuklar, aftlar, mide ve bağırsak rahatsızlıklarına da çok iyi gelen propolis bu alanda da kendini ispatlamıştır. Vücutta ki zararlı bakterileri ve mantar çeşitlerinin engelleme özelliğine de sahiptir. Herhangi bir yan etkisi bulunmadığı için hem çocuklarda hem de yetişkinlerde rahatlıkla kullanılabilir. Fakat herhangi bir alerjisi olan kişilerin propolisi kullanmadan önce test yapmaları daha doğru olacaktır.

Propolis Nasıl Tüketilir?

Suda çözülebilir özelliğe sahip olmadığı için yoğurt, pekmez, bal veya bir parça ekmeğin üzerine damlatılarak tüketilmesi daha iyi sonuç verecektir. Tüketim şekli konusunda ham madde olarak kullanıldığında ektisi yavaş olacağı için bu hususa ayrıca dikkat etmelisiniz. Damla şekline getirildikten sonra tüketilmesi vücudun daha hızlı şekilde algılamasına etkisi olacaktır. Ham madde halinde tüketilmesi durumunda vücut yalnızca %2 oranında sindirebileceği için faydası düşük olacaktır. Özütleme işlemi gerçekleştirilerek damla haline getirilmesi sindirim noktasında daha etkili sonuçlar verecektir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu