Sağlık

Saç Dökülmesinin En Etkili 9 Nedeni

Saç Dökülmesinin En Etkili 9 Nedeni Nedir? Saç dökülmesi pek çok nedenden kaynaklanan bir rahatsızlık olup; saçlarınızın dökülmesinin nedenini tespit ettiğinizde saç dökülmenizin önüne geçebilirsiniz. Peki saç dökülmesine sebep olan 9 nedeni biliyor musunuz?

Saç Dökülmesinin En Etkili 9 Nedeni Nedir? Saç dökülmesi stresten, mevsim geçişlerinden, hormon bozukluklarından ve demir eksikliğinden kaynaklanır. Ancak bu dökülme uzun süreli olduğu takdirde ciddi hastalıkların habercisi olabilir. İşte saç dökülmesinde en etkili olan 9 nedeni sizler için ele aldık.

Saçlar Neden Dökülür?

Saçların dökülmesine neden olan pek çok neden vardır. Aşağıdaki 9 neden saç dökülmesi nedenleri arasında en sık görülen nedenleri oluşturmaktadır:

Saç Dökülmesinin En Etkili 9 Nedeni
Saç Dökülmesinin En Etkili 9 Nedeni

1-Deri Rahatsızlıkları

Deri rahatsızlıkları, saç dökülmesi nedenleri arasında yer almakta olup; eğer deri hastalığınız varsa deri hastalığının tedavisiyle saç dökülmesinin önüne geçebilirsiniz.

2-Genetik Faktörler

Eğer kişinin üst soyunda kellik problemi ve yoğun saç dökülmesi gibi sorunlar varsa; genetik açıdan saç dökülmesi sorunu yaşamanız yüksek olacaktır.

3-Mineral ve Vitamin Eksikliği

Saç köklerinin ihtiyacı olan mineral ve vitamini alamaması saç dökülmesine neden olacaktır. Bunun için özellikle folik asit, çinko, B12 ve D vitamini içeren besinleri tüketmeye özen gösterin.

4-Yanlış Beslenme Alışkanlıkları

Tek tip beslenme, uzun süreli açlıklar ve düzensiz beslenmek saç dökülmesine yol açacaktır. Eğer saç dökülmesini önlemek istiyorsanız sağlıklı ve düzenli beslenmeye özen gösterin.

5-Bazı İlaçlar ve İç Hastalıkları

Tiroit bezi hastalıkları ve kullandığınız hormon, doğum kontrol ilaçları gibi ilaçlar saç dökülmesine yol açabilir. Böyle bir etki gözlemlerseniz mutlaka doktorunuzla iletişime geçin.

6-Hormonal Sorunlar

Hormonal rahatsızlıklar saç dökülmesine yol açacaktır. Eğer adetiniz düzensizse ve gecikiyorsa, aşırı akne gibi problemler yaşıyorsanız bir doktora görünmenizde fayda vardır.

7-Kozmetik Etkenler

Saçlarınızı çok sıkı bağlarsanız ya da saçlarınıza çok yıpratıcı işlemler uygularsanız saçlarınızın dökülmesine yol açabilirsiniz. Bu tarz saç dökülmesi için saçlarınızı onarıcı bakımlar uygulamanız yararlı olacaktır.

8-Stres ve Depresyon

Stres ve depresyon saçlarınızın dökülmesine neden olabilir. Saç dökülmenizin önüne geçmek istiyorsanız bir psikiyatrist ve psikologla iletişime geçerek bu sorunlarınızı çözmenizde fayda vardır.

9-Kemoterapi ve Doğum

Doğum ve kemoterapi saç dökülmesi nedenleri arasında yer almaktadır. Doğum sonrası pospartum sonucu saç dökülmesi yaşanır ve kemoterapide de tedavi sürecinde saç dökülmesi gözlemlenir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu