Güzellik

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Doğal Yöntemler

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Doğal Yöntemler Nelerdir? Siyah noktaların pahalı kozmetik ürünleriyle bile yok edilmesi zordur. Neyse ki bazı doğal yöntemler sayesinde siyah noktalardan kurtulabilir ve parlak bir cilt görünümüne kavuşabilirsiniz.

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Doğal Yöntemler Nelerdir? Siyah noktalar cilt bezlerinde aşırı yağ ve sebum birikmesinden kaynaklanır. Hepsinden öte estetik olarak hoş durmazlar ve yok edilmeleri kimi zaman zordur. Ciltteki yağlar oksitlendikçe koyulaşır ve lekelere karakteristik siyah rengini verir. Siyah noktalar sıkılarak kolayca yok edilebilse de bu şekilde yapıldığında kalıcı olarak yok edilemezler. Peki, onlardan kurtulmak için hangi doğal yöntemleri denemelisiniz? İşte siyah noktalardan kurtulmanın doğal yolları!

Bikarbonat

Herkesin evinde yer alan bikarbonat, siyah noktalar için kullanılan pahalı kozmetik malzemeleri kadar etkilidir. Kabartma tozu ile bir macun hazırlayarak siyah noktalarınızı yok edebilirsiniz. Bunun için bir çay kaşığı kabartma tozu ile iki çay kaşığı damıtılmış suyu birleştirin. Macunu, siyah noktalara masaj yaparak uygulayın ve suyla durulayın. Bu işlem yalnızca ölü ve hasarlı cilt hücrelerini yok etmekle kalmaz aynı zamanda siyah noktalara yol açan kiri ve fazla yağı da ortadan kaldırır.

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Doğal Yöntemler
Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Doğal Yöntemler

Limon Suyu

Limon suyu akne, yara izleri ve siyah noktalar gibi pek çok farklı cilt problemi için oldukça etkili bir doğal yöntemdir. Siyah noktaları gidermek için limon suyu kullanmak istediğinizde şu detaylara odaklanabilirsiniz:

  • Dört damla limon suyunu bir yemek kaşığı şeker ile birleştirin. Siyah noktalı alanlara peeling yaparak uygulayın. Bu işlem, siyah noktaların arındırılmasını sağlarken diğer yandan cildinizin görünümünü de düzgünleştirecektir.
  • Limonu doğal yoğurt, bal ve tuzla birleştirin. Karışımı cildinize sürün. Cildinizde yarım saat kadar beklemesini sağlayın. Bu maske sayesinde cildinizin nem dengesi sağlanmış olur.

Tuzlu Su

Tuzlu suyun kullanımı akne ve siyah noktalar için oldukça etkilidir. Cildi fazla yağdan arındırarak siyah noktaları hızlı bir şekilde giderir. Bu uygulamayı düzenli olarak gerçekleştirirseniz, siyah noktalarınızın azaldığını göreceksiniz.

Bal

Bal sadece cildinizi nemlendirip sıkılaştırmakla kalmaz, aynı zamanda siyah noktaların oluşumuna da giderir. Bir yüz maskesi hazırlamak için bal, toz tarçın ile karıştırılabilir. Bu macunu cildinize uygulayıp birkaç saat bekletmeniz yeterlidir. Ardından ılık suyla durulama gerçekleştirebilirsiniz. Bu maske sayesinde cildinizin daha temiz ve sağlıklı görüneceğinden emin olabilirsiniz.

Çiğ Yumurta

Çiğ yumurta dahi siyah noktaların etkili bir şekilde giderilmesine olanak tanıyabilir. Bu tekniği kullanmak için bir veya iki yumurta akını bir çay kaşığı balla iyice çırpın. Oluşturduğunuz harcı siyah noktalara uygulayın ve ortalama olarak yarım saat süresince bekleyin. Sonrasında ılık suyla yüzünüzü arındırın. Çiğ yumurta cildi etkili bir şekilde besler ve sağlıklı bir görüntü elde etmenize yardımcı olur. Aslında birçok farklı cilt problemi için etkili bir yöntemdir. Bu nedenle çiğ yumurta maskesini rutin olarak tercih edebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu