Yaşam

Portföyünüzü Yeniden Dengelerken Dikkat Etmeniz Gereken 4 Husus

Portföyünüzü Yeniden Dengelerken Dikkat Etmeniz Gereken 4 Husus Nedir? Portföyünüzü yenilerken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bunlara dikkat ettiğiniz takdirde portföy konularında oldukça olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Portföyünüzü Yeniden Dengelerken Dikkat Etmeniz Gereken 4 Husus Nedir? Piyasalarda yaşanan hareketlilik sizin yatırım portföyünüzü de etkileyeceği için yatırım portföyünü dengelemek şarttır. Zaman zaman artışlar zaman zamanda düşüşler yaşanabilir. Önemli olan sizin portföyünüzü dengede tutmanızdır. Bunun içinde yapılması gereken bazı şeyler vardır. Peki portföyü dengelemek için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? İşte merak edilen sorunun cevabını yazımızda yanıtladık.

Portföyünüzü Yeniden Dengelerken Dikkat Etmeniz Gereken 4 Husus
Portföyünüzü Yeniden Dengelerken Dikkat Etmeniz Gereken 4 Husus

Yeniden Dengeleme Nasıl Olmalı?

Yatırım yaptığınız varlıklara olan dağılım, risk ve kar oranızı belirler. Alacağınız risk toleransına göre yatırım gelirleriniz değişkenlik gösterir. Alacağınız riski belirlediyseniz portföyünüzü yeniden dengelemek daha kolay olacaktır. Mesela hisse senedi ve tahvillere yatırım yaptıysanız borsadaki değişimlerden sonra yatırımlarınızı yeniden dengelemeniz gerekir. Bu şekilde riskleri yönetmiş olursunuz. Peki, portföyünüzü yeniden dengelerken dikkat etmeniz gereken 4 husus nedir?

·  Dengeleme İçin Zaman Dilimleri Kısa Olmamalı

Sık sık yatırım portföyünüzü dengelemek size kazandırmaz, aksine kaybettirir. Hiç inceleme yapmadan, piyasa koşullarını ve hareketliliği takip etmeden hareket etmek anlamına gelir. Dengeleme yapılacak zaman aralıklarını belirleyen aslında yatırımlarınızdaki değişikliktir.

·  En Uygun Zamanda Satın

Yatırım araçlarınızdan biri diğerine göre çok daha iyi performans sergiliyor ve iyi kazanç sağlıyorsa, diğer yatırım araçlarınızı elden çıkarabilirsiniz. Elden çıkaracağınız yatırım aracı, diğerlerine göre en az kazanç sağlayan ya da zarar eden araç olmalıdır. Düşüşü ilk fark ettiğiniz anda yatırımınızı elden çıkarmak hızlı bir şekilde zarar etmenizi engelleyecektir. İşte bu riski almamak için çok iyi bir gözlemci olmalısınız.

·  Fevri Davranmayın

Yatırımlarınızda yaşanan en ufak bir dalgalanma sizi korkutup, yatırımı elden çıkarmaya sebep olmamalıdır. Acele etmeden takipte kalmalı ve değişim etkili olmaya başladığında harekete geçmelisiniz. Sık sık yatırımlarınızı dengelemek sizi fevri davranışlara sürükler. Kısa vadedeki değişimleri sadece izlemekle yetinin. Ani değişimlerde telaşa kapılıp, plansız hareket etmeyin.

·  Risk Toleransınızı Taze Tutun

Yatırım portföyü dengeleme yaparken ne kadar risk alabileceğinizi sürekli gözden geçirin ve yatırımlarınızı ona göre şekillendirin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu