Teknoloji

Xiaomi MIUI 14 Güncellemesi Hakkında Merak Edilenler

Xiaomi MIUI 14 Güncellemesi Hakkında Merak Edilenler! Xiaomi’nin sevilen modeli Note 10 Lite, MIUI 14 güncellemesini almayacak! İşte detaylar…

Xiaomi MIUI 14 Güncellemesi Hakkında Merak Edilenler! Xiaomi, yakında piyasaya sürülecek Android 14 sürümü öncesinde mevcut modellerin güncellemelerini tamamlamayı hedefliyor. Son zamanlarda giriş ve orta seviye segmente odaklanan Çinli şirket, beklenmedik bir kararla Xiaomi Note 10 Lite modelinin MIUI 14 güncellemesini iptal etti.

Xiaomi Note 10 Lite modeli, 2020 yılında kullanıcıların beğenisine sunulmuştu. Ancak Xiaomiui’nin haberine göre, bu model MIUI 14 güncellemesini almayacak. Şirketin beğenilen modele geleceği söylenen yeni güncellemeyi iptal ettiği belirtiliyor. Dahili MIUI kodlarındaki değişiklikler de bu durumu doğruluyor.

Xiaomi Note 10 Lite, ilk çıktığında Android 10 işletim sistemli MIUI 11 tabanlı olarak gelmişti. Şimdiye kadar düzenli olarak en yeni sürümleri alan bu akıllı telefon, şu anda MIUI 13’ü kullanıyor.

Xiaomi MIUI 14 Güncellemesi Hakkında Merak Edilenler
Xiaomi MIUI 14 Güncellemesi Hakkında Merak Edilenler

Peki, MIUI 14 Bize Neler Sunuyor

Xiaomi’nin düzenlediği etkinlikle birlikte yeni arayüzün önemli detayları ortaya çıktı. Artık kullanmadığınız, ancak sistem izin vermediği için kaldırılamayan temel uygulamaların çoğunu silebileceksiniz. Ayrıca Xiaomi, üçüncü taraf uygulamaların güç tüketimini yüzde 22 azaltan foton motoru (foton engine) teknolojisi sayesinde özellikle çok oyunculu oyunlar gibi uygulamaların daha hafif çalışacağına dikkat çekiyor.

Şirketin bir diğer iddiası ise sistem performansının önemli ölçüde geliştiği yönünde. Android 13 ve MIUI 14 ikilisiyle birlikte sistem akıcılığının yüzde 88 arttırıldığı belirtiliyor. Buna ek olarak güç tüketiminde yüzde 16’lık bir iyileştirme sağlanmış. Xiaomi’nin verilerine göre MIUI 14, önceki sürümden yüzde 23 daha az alan kaplamaktadır.

Bu sonuç, MIUI arayüzünün yeniden ele alınması ve baştan geliştirilmesiyle elde ediliyor. Yeni MIUI 14, önceki sürümlere göre daha hızlı, daha kararlı ve daha az yer kaplıyor. Ancak belirtmek gerekir ki bu yenilikler özellikle Snapdragon 8 Gen 1, 8 Gen 1+ ve yeni Snapdragon 8 Gen 2 işlemcili modeller için optimize edilmiştir.

MIUI 14 ile birlikte sunulan bir diğer özellik ise “süper simgeler” olarak adlandırılan bir özelliktir. Bu özellik sayesinde ana ekranınıza farklı semboller ekleyebilirsiniz ve daha canlı bir tema oluşturabilirsiniz.

Ancak, Xiaomi Note 10 Lite modelinin MIUI 14 güncellemesini almayacak olması kullanıcılar arasında hayal kırıklığı yaratabilir. Bu durum, Xiaomi’nin güncelleme politikalarında bir değişiklik olduğunu ve bazı modellerin yeni sürümleri almayacağını gösteriyor. Kullanıcılar, yeni özellikler ve performans iyileştirmeleri gibi avantajları MIUI 14 ile deneyimleyemeyecekler.

Xiaomi Note 10 Lite modeli, MIUI 13 ile güncelliğini korumaya devam edecek. Bununla birlikte, Xiaomi’nin diğer modelleri için MIUI 14 güncellemelerinin devam edeceğini ve kullanıcılara yeni özelliklerin sunulmaya devam edeceğini belirtmek gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu