Teknoloji

Yeni Keşif Sayesinde Körlük Tarihe Karışabilir

Yeni Keşif Sayesinde Körlük Tarihe Karışabilir! Amerika Birleşik Devletlerinde çalışmalarını sürdüren bilim insanları, daha önce ortaya çıkarılan cihazlar ile kıyas edildiğinde, renklerin hassas bir şekilde fark edilmesi ile küçük ayrıntıların dahi görülmesini temin eden elektrikli bir göz geliştirdiğini açıklamaktadır.

Yeni Keşif Sayesinde Körlük Tarihe Karışabilir! Geliştirilen bu teknoloji sayesinde ilerleyen dönemlerde görme engelli insanların, yeniden görme konusunda yararlanabileceği düşünülmektedir. Bilim insanlarının özellikle mikro botlar tarafından kullanılmak maksadı ile tasarladığı bu yeni gelişme, görme engelli insanlar tarafından da kullanılmasını gündeme getirmektedir.

Yeni Keşif Sayesinde Körlük Tarihe Karışabilir!
Yeni Keşif Sayesinde Körlük Tarihe Karışabilir!

Elektrikli Göz İle Görme

Bilim insanları, tasarladıkları elektrikli göz sayesinde görme engeli bulunan dünyadaki insanlar için bir umut ışığı sergilemektedir. Bu doğrultuda insanların görmesine yardımcı olabilecek özellikte küçük bir elektrikli göz geliştirilmektedir. Amerika Birleşik Devletleri içerisinde bulunan Georgia eyalet üniversitesinde çalışan araştırmacılar, elektrikli göz ile alakalı cihazı, yeni dikey istifleme sisteminin kullanılması amacı ile ortaya çıkardıklarını açıklamaktadır. Amaçları doğrultusunda ürettikleri cihaz, ölçeğin küçültülmesi ile mikro seviyeler içerisinde çalışma izni verilmesi gibi işlemler içermektedir.

Bilim insanlarının araştırmadaki amacı, küçük ebatlardaki robotların gözleri olarak çalışabilecek bir sistem kurmak olarak açıklanmaktadır. İnsanlar ile daha büyük çaptaki robotların ulaşamadığı yerlere erişilebilmesi maksadı ile mikro ölçek özellikli kameralar oluşturmaktaydı. Oluşturulan cihaz, insanların da görmesini temin eden biyokimyasal aşamaları takip etmek maksadı ile sentetik tarzlardan faydalanarak, mikro ölçek özellikli bir robot kamera üretmek olarak gösterilmektedir.

Renk Tanıma Özelliğinin Fazlalığı

Bilim insanlarının araştırma maksadı, görme yeteneğini kaybetmiş insanlara da umut olarak ortaya çıkmaktadır. Zira yeni geliştirilen bu cihaz, renk tanıma özelliği ile kendini belli etmektedir. Daha önce üretilen cihazlardan çok daha iyi bir renk tanıma özelliği taşımaktadır. Daha öncesinde ortaya çıkarılan yeni nesil cihazlar ile karşılaştırıldığında, bu cihazın renk tanıma özelliğinin çok iyi olduğu ifade edilmektedir. Bu da görmenin en kritik işlevlerinden biri olarak değerlendirilmektedir. Gerçekleştirilen mikro cihaz sayesinde en dar alanlara dahi girebilmesi ve tıbbi anlamda teşhis yapabilmesi gibi amaçlar yaşama geçebilmektedir. Özellikle üretim ve çevre araştırması başta olmak üzere arkeoloji gibi pek çok alanda yeni ufuklar açabileceği de göz önünde bulundurulmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu