Sağlık

Yüzdeki Yağ Bezelerini Geçiren Bitkisel Yöntemler

Yüzdeki Yağ Bezelerini Geçiren Bitkisel Yöntemler Nelerdir? Aslında birçok kadının ve bazen de erkeklerin karşılaştığı bir cilt sorunu olan yağ bezelerinin, kötü bir görüntüye sebep olduğu bir gerçektir. Tıpta ki adı epidermal kist olarak bilinen yağ bezelerinin, en fazla yüzde ve sırtta oluştuğu gözlenmektedir.

Yüzdeki Yağ Bezelerini Geçiren Bitkisel Yöntemler Nelerdir? Yağ bezeleri, sert, içi dolu, beyaz veya cildin kendi rengindedir. Genellikle her hangi bir ağrıya neden olmaz fakat boyutları büyük olan yağ bezelerinde, iltihap oluşma riski vardır. Bu gibi sorunların oluşmaması için, yağ bezeleri için bitkisel yöntemler uygulanmalıdır.

Yağ Bezeleri Neden Oluşur

Yağ bezelerinin oluşma nedenleri arasında, yağ bezleri yolunun tıkanması ilk neden olarak gösterilir. Ayrıca; aşırı yağ üretimi, akne oluşumuna zemin hazırlayan cilt tipi, güneş ışığı, tıraş ve ağda da yüzde veya cildin her hangi bir yerinde yağ bezesi oluşmasına neden olabilir. Yağ bezeleri asla sıkılmamalı, yağ bezesine iğne gibi herhangi bir şey batırarak çıkarmaya çalışılmamalıdır. Enfeksiyon riskini arttıracağı gibi, iyileşme süresini de geciktirir.

Yağ Bezelerini Geçiren Bitkisel Yöntemler

Aloe Vera Jeli

Yağ Bezelerini geçirmek için, evde yapılan bitkisel yöntemler Aloe Vera Jeli İle Tedavi Aloe Vera Jelinin yağ bezeleri üzerinde etkisi güçlüdür. Yağ bezesinin yumuşamasını sağlarken, aynı zamanda boyutlarının da küçülmesini sağlar ve tedavi süresini kısaltarak, iyileşme sürecini hızlandırır.

Yüzdeki Yağ Bezelerini Geçiren Bitkisel Yöntemler
Yüzdeki Yağ Bezelerini Geçiren Bitkisel Yöntemler

Çay Ağacı Yağı İle Tedavi

İltihapları ve yaraları ve iyileştirme özelliği olan çay ağacı yağı, aynı zamanda çok iyi bir bakteriyel temizleyicidir.  Sivilce tedavisin de olduğu gibi, yağ bezesi tedavisi için de son derece etkilidir. Gün içerisinde 2 veya 3 kere, yağ bezesinin üzerine sürerek, kısa zamanda iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Oluşabilecek enfeksiyon riskini de ortadan kaldırmış olursunuz.

Bal

Bal İle Tedavi Yağ bezesi tedavi yöntemleri arasında, bir başka etkili yöntem ise bal tedavisidir. Cilde tatbik edildiğinde, iyileşme süresini kısaltan etkili bir yöntemdir. Bir kabın içerisine koyacağınız balı, krem kıvamına gelinceye dek, içerisine un ekleyin ve karıştırın. Genellikle 1 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı buğday unu ideal bir ölçüdür. Hazırlanan merhemi, yatmadan önce yağ bezelerinin üzerine sürerek uyuyun ve sabah yüzünüzü yıkayarak temizleyin.

Sirke

Sirke İle Tedavi Yağ bezeleri büyükse ve iltihap kapma riski fazlaysa, sirke ile tedavi oldukça başarılı ve etkili bir yöntemdir. Sirkeyi yağ bezelerinin üzerine sürün ve bir gazlı bezle üzerini bantlayarak kapatın. Bir veya iki gün bu gazlı bezi bezelerin üzerinde bekletin. Daha sonra, gazlı bezi çıkarın ve ılık su ile yıkayarak sirkenin temizlenmesini sağlayın. Yağ bezesinin yok olması için, ara ara bu tedaviyi uygulayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu