Diyet

Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir? Aralıkla oruç diyeti doğru şekilde yapıldığında kolay ve hızlı bir şekilde kilo vermenizi sağlar. Sağlığınıza önemli ölçüde katkıda bulunabilen yüksek etkili bir diyettir.

Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir? Günü 2 bölüme ayıran bu diyet hangi yemeğin yeneceğini değil yemeği ne zaman yenmesi gerektiğini gösterir. Uzman destekli bir beslenme programıdır. Son dönemde yapılan pek çok bilimsel çalışma aralıklı beslenerek yapılan diyetin gün içinde belirlenen zaman diliminde hiçbir besinin alınmadığı ya da haftanın belirli günlerinde kişinin ihtiyacı olan enerji alımında farklı kısıtlamalar getiren bir beslenme programı olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir
Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir

Aralıklı Oruç Nasıl Yapılır?

Aralıklı orucu yapmak için günün belirli dönemlerinde aç kalmanız gerekir. Uyku dâhil 16 saat aç kalıp 8 saat yemek yiyerek aralıklı beslenme diyetini rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Haftanın 5 günü normal, 2 günü çok kısıtlı kalori içeren yiyecekleri tercih ederek kısa sürede etkili şekilde zayıflayabilirsiniz. Hızlı tüketim sonrası 2 gün üst üste yemek yememeniz sağlık açısından oldukça risk taşır. Hızlı yemek yenilen günlerde normal günlere göre dörtte biri kadar tüketim yapılabilir. Ye-dur-ye yöntemi ile haftada bir ya da iki kez 24 saat aralıklarla beslenebilirsiniz. Aralıklı oruç diyeti bir gün boyunca akşam yemeğinden sonra diğer akşam yemeğine kadar 24 saat beklemenizi öngörür.

Aralıklı oruç Diyetinin Yararları Nelerdir

Aralıklı oruç diyetinin faydalarından bazıları şunlardır:

  • Gün boyunca tüketilen kalorileri azaltıp kilo vermenizi vücut sağlığınızı koruyabilir.

 

  • 16 saat aç kalıp 8 saat yemek yeme yani 16: 8 Aralıklı oruç diyeti ile kendinizi çok fazla kısıtlamadan sorunsuz, rahat, ideal şekilde kilo verebilirsiniz.

 

  • Mevcut kilosunu korumak isteyenlerin tercihidir.

 

  • Aralıklı oruç diyeti detoks etkisi gösterdiği için vücuttaki toksinleri kısa sürede atarak hücre yenilemesine destek olabilir.

 

  • Uzun süreli açlık sindirim sistemi dâhil vücudun pek çok sistemini dinlendirerek güçlendirebilir.

 

  • Vücut şeker ve yağ metabolizmasını dengeleyerek kolesterol ve kan basıncı seviyesini düzene sokmada etkilidir.

 

  • Kronik hastalıklarını önleyerek tedavi sürecinde pek çok olumlu etkiye sahip olan iyileştirici bir diyettir.

 

  • Aralıklı oruç diyeti kan şekeri düzeyini düşürmede de oldukça etkili olup kişinin vücut gelişimini hızlandırabilir.

Her diyet programının kişiye özel olduğunu unutmadan diyet uzmanınıza danıştıktan sonra bu aralıkla oruç diyeti, programını etmelisiniz. Kan, şeker testlerinizi yaptırdıktan sonra doktorunuzun size özel hazırladığı diyet programını uygulayabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu